Eelmisel kuul süüdistas Prantsusmaa president Emmanuel Macron Ühendriike “topeltstandardis”, kuna USA-s toodetud vedelgaasi Euroopas müüdava hinna ja USA-s müüdava maagaasi hinna vahel on erinevus.
“PÕHJA-AMEERIKA MAJANDUS TEEB VALIKUID ATRAKTIIVSUSE HUVIDES, MIDA MA AUSTAN, KUID NEED LOOVAD TOPELTSTANDARDI,” ÜTLES MACRON JA LISAS KA, ET “NEED LUBAVAD RIIGIABI ANDMIST MÕNES SEKTORIS KUNI 80%NI, SAMAS KUI SEE ON SIIN KEELATUD. — SAAD TOPELTSTANDARDI.
Ta ei olnud üksi Euroopa riikide juhtide seas, kes ei olnud gaasihindadega rahul.
Tegelikult olid tervelt 15 juhti õnnetud ja nad nõudsid, et EL kehtestaks kogu maagaasi impordile hinnalae, olenemata päritolust.
Idee järgnes delikaatsetele katsetele veenda Norrat oma gaasi allahindlusega müüma ja sama delikaatsetele katsetele veenda samas USA tootjaid.
Nüüd lööb USA süüdistustele vastu.
“ETTEVÕTTED, KELLEL ON NEED PIKAAJALISED LEPINGUD USA LNG TOOTJATEGA, NAD MÄRGIVAD SEDA ÜLES JA TEENIVAD SELLE MARGINAALI EUROOPA TURUL,” ÜTLES ENERGEETIKAMINISTEERIUMI SEKRETÄRI ASSISTENT BRIAN CRABTREE FINANCIAL TIMESILE. .
“SEE EI OLE USA LNG ETTEVÕTE, SEE ON PÕHIMÕTTELISELT EUROOPA PEAKORTERIGA RAHVUSVAHELISED NAFTAETTEVÕTTED JA KAUPLEJAD.”
Tõepoolest, veeldatud maagaasi tootjad ei müü alati oma toodet otse tarbijale, näiteks Euroopa riigi ees. Nad teevad koostööd suurte kaubaettevõtetega, nagu Vitol ja Trafigura, või supermajoritega, sealhulgas BP ja Shell.
Võtkem näiteks Cheniere Energy, Ameerika Ühendriikide suurim veeldatud maagaasi tootja. Selle aasta alguses sõlmis Cheniere oma veeldatud maagaasi jaoks pikaajalise müügi- ja ostutehingu Chevroniga. Tehingu kohaselt ostab Chevron igal aastal Chevronilt 2 miljonit veeldatud maagaasi ja müüb selle edasi mis tahes hinna eest, mida ta peab õiglaseks.
Ka sel aastal sõlmis Cheniere teise müügi- ja ostutehingu Norra Equinoriga, seekord 1,75 miljoni tonni veeldatud maagaasi aastamahuks. Need 1,75 miljonit tonni müüakse ka hinnaga, mille määrab Equinor, mitte Cheniere.
See ei tähenda, et veeldatud maagaasi tootjad ei saaks kasu Euroopa palju suuremast nõudlusest LNG järele. Ja just see on põhjus, miks nad on saanud kasu suurema kasumi näol: nõudlus on hüppeliselt kasvanud ja kui nõudlus kasvab, siis järgnevad ka hinnad, eriti kui pakkumine ei kasva nii kiiresti kui nõudlus.
Selle kuu alguses teatas Cheniere Energy kvartali kahekordsest tulude ja kasumi kasvust tänu sellele, et nõudlus oma toote järele on suurem. Eraldi teatas ettevõte, et on valmis sõlmima rohkem pikaajalisi tarnelepinguid nii ettevõtete kui ka valitsustega Euroopas, mis motiveeriks kavandatavat tootmisvõimsuse laiendamist.
Samal ajal teatas BP oma gaasikaubandusüksuse erakordselt headest tulemustest. See aga ei kehtinud Shelli puhul, kelle gaasikaubanduse divisjon registreeris aasta kolmandas kvartalis miljard dollarit kahjumit Euroopa gaasihindade hüppe tõttu pärast Nord Stream 1 kaudu ekspordi peatamist.
Macroni ja teiste süüdistused ei põhine seega täpselt faktidel, kuna tootjad on vaid esimene peatus tarneahelas, kus on vahendajad, kes on ühed suurimad kaubaga kauplevad ettevõtted maailmas. Pealegi on USA LNG olnud isegi parimatel aegadel reaalselt kallim kui Venemaalt tulev torugaas.
Selle põhjus on puhtalt füüsiline. Veeldatud maagaasi tootmine on palju keerulisem protsess kui maagaasi puhastamine ja torujuhtmest alla saatmine. Kuna LNG tootmine on keerulisem, tähendab see automaatselt, et see on kallim, kuna see on üsna energiamahukas.
Kui see gaas on toodetud, tuleb seda ka tänavu defitsiitsetel tankeritel transportida, mis on veohinnad läbi katuse ajanud, lisades kauplejate kulusid toote klientideni toimetamisel.
Teisisõnu näib Euroopa soovivat, et ettevõtted ei tegutseks ettevõtetena ja kasutaksid kõiki võimalusi kasumi teenimiseks, mis on ettevõtete eesmärk.
Kuid selle asemel, et pöörduda nende ettevõtete poole, millest paljud asuvad Euroopas, nagu DoE Crabtree FT-le ütles, pöördub see USA föderaalvalitsuse poole, kellel on erasektori üle vähe kontrolli.
Olgu kuidas on, ütles Crabtree FT-le, et USA on pühendunud sellele, et aidata Euroopal hankida piisavalt gaasi “hinnaga, mis on kontinendile taskukohane”. Vaevalt on üllatav, et ta selle taskukohase hinna saavutamise kohta üksikasjadesse ei laskunud. Samuti pole üllatav, et tema avaldused FT-le sisaldasid hoiatust.
“Seega on meie jaoks eriti murettekitav, et Euroopas toimuvat arutelu esitatakse nii, nagu oleks meil mingi kontroll meie LNG-lt teenitavate marginaalide üle, kuna meil seda pole,” ütles ametnik.
//Mihkel//