2023. aastal saabub suur majanduslangus, millele järgneb veelgi suurem inflatsioon

Märgid on juba olemas ja ilmsed, kuid majanduse üldpilti ei teadvustata peavoolus ilmselt enne, kui olukord palju hullemaks läheb (nagu poleks piisavalt hull). See on probleem, mis kerkib esile iga ajaloolise finantskriisi alguses – peavoolu majandusteadlased ja kommentaatorid valetavad avalikkusele taastumisvõimaluste kohta, annavad pidevalt valesid kinnitusi ja uinutavad inimesi uuesti magama. Isegi praegu, kui hinnainflatsioon tabab tavatarbijat, ütlevad nad meile, et pole põhjust muretseda. Föderaalreservi “pehme maandumine” on teel.

Mäletatavasti 2007. aastal vahetult enne eepiliste tuletisinstrumentide kokkuvarisemist, kui ajakirjanduse asjatundjad aplodeerisid USA eluasemeturule ning ennustasid veelgi suuremaid müügi- ja hinnangute tippe. Oldi majandusanalüüsi kirjutanud alles umbes aasta, kuid mäletatavasti mõeldi, et optimismi ilmselge näitamine tundus kompensatsioonina millegi eest. Näis, nagu püüti avalikkusele pähe tõmmata lootuses, et kui inimesed lihtsalt piisavalt usuksid, et kõik on hästi, saab fantaasia teoks teha. Kahjuks majandusteadus nii ei toimi

Nõudlus ja pakkumine, võlg ja puudujääk, raha liikumise kiirus ja inflatsioon; neid asju ei saa ignoreerida. Kui süsteem on tasakaalust väljas, paneb kollaps oma koleda jala kuskile maha ja keegi, sealhulgas keskpangad, ei saa sellega midagi ette võtta. Tegelikult on aegu, mil need teadlikult ENGINEER kukuvad kokku.

Sellises olukorras oleme praegu, kui 2022. aasta on lõppemas. Föderaalreserv on keset üsna agressiivset intressitõusu programmi, et võidelda stagflatsioonikriisi vastu, mille nad lõid aastatepikkuste stiimulimeetmetega. Probleem on selles, et kõrgemad intressimäärad ei too hindu alla ega aeglusta ka aktsiaturgude spekulatsioone. Lihtne raha on olnud liiga kaua juurdunud, mis tähendab, et raske maandumine on kõige tõenäolisem stsenaarium.

2000. aastate alguses oli Föderaalreserv rakendanud kunstlikult madalaid intressimäärasid, mis paisutas eluaseme- ja tuletisinstrumentide mulli. 2004. aastal nihkusid need karmistamisprotsessi. 2004. aastal olid intressimäärad 1% ja 2006. aastaks tõusid üle 5%. See on siis, kui krediidistruktuuris hakkasid tekkima mõrad, 4,5–5,5% oli maagiline piirpunkt, enne kui võlg muutus liiga kalliks, et süsteem ei saaks võltsida. Aastatel 2007/2008 oli rahvas tunnistajaks laenude plahvatuslikule langusele, mis tõi välja USA ajaloo suurima rahatrükkimise, et päästa pangandussektor vähemalt mõneks ajaks.

Kuna Föderaalreserv ei fikseerinud siis tegelikult midagi, kasutan 5% fondide intressimäära ka edaspidi markerina, millal näeme järjekordset suurt kokkutõmbumist. Erinevus seisneb seekord selles, et keskpangal ei ole võimalust majandust suurema fiatiga üle ujutada, vähemalt mitte ilma, et see käivitaks kohe suurema stagflatsioonispiraali. Samuti lähtun ma eeldusest, et Fed TAHAB praegu krahhi.

Nagu märkisin oma maikuus avaldatud artiklis „Föderaalreserv võtab kausi ära – aga inflatsioonikriis kasvab jätkuvalt”.

” PEAVOOLU FINANTSKOMMENTAATORID TAHAVAD USKUDA, ET FÖDERAALRESERV KAPITULEERUB, SEST NAD TAHAVAD MEELEHEITLIKULT, ET PIDU AKTSIATURGUDEL JÄTKUKS, KUID PIDU ON LÄBI. MUIDUGI TULEB ETTE HETKI, MIL TURUD RALLIVAD AINULT ÜHE VÕI KAHE FÖDERAALRESERVI AMETNIKU SÕNA PÕHJAL, MIS KÜLVAVAD VALESID LOOTUSI, KUID SEE MUUTUB HARULDASEKS. LÕPPKOKKUVÕTTES VÕTTIS FED LÖÖGIKAUSI ÄRA JA SEE EI TULE TAGASI. NEIL ON IDEAALNE ETTEKÄÄNE, ET TAPPA MAJANDUS JA TAPPA TURUD NAD PÕHJUTATUD STAGFLATSIOONIKATASTROOFI NÄOL. MIKS NAD PEAKSID NÜÜD KURSI ÜMBER PÖÖRAMA?”

Seisukoht on, et keskpangal on ülemaailmne tegevuskava, mis varjutab igasuguse rahvusliku lojaalsuse ja et see nõuab Ameerika majanduse allakäiku, et kiirendada IMFi kaudu omavahel ühendatud keskpanga digitaalsete valuutade (CBDC) kasutuselevõttu. Siiani on nad saanud täpselt seda, mida nad tahavad, ja nad on oma tegemistest täiesti teadlikud.

Eeldatakse, et Fed aeglustab intressimäärade tõstmist 50 baaspunktini detsembris, kuid see ei ole kindel, kuna tööturg on endiselt kuum, kuna viimase kahe aasta jooksul on stiimulid 8 triljonit dollarit (peamiselt madalama tasuga jaemüügi- ja teenindussektori töökohad). 2023. aasta veebruari koosolekuks on Föderaalreservi intressimäärad 5% tasemel või väga lähedal, mis minu arvates aitab kaasa turgude märkimisväärse languse ja massilise koondamise.

Siiski tuleb arvestada ka muude teguritega. Üks vähem tuntud probleem on Bideni inflatsiooni vähendamise seadusega kehtestatud uus 1% aktsiisimaks aktsiate tagasiostudele. Järgmise aasta jaanuarist kehtima hakkav meede kaupade hindu ei alanda. Sellegipoolest on aktsiate tagasiostmine endiselt peamine vahend, mille abil suurettevõtted aktsiaid pinnal hoiavad. Viimase kümnendi jooksul on tagasiostmist rahastatud Föderaalreservilt peaaegu nulli intressiga laenatud rahaga – sisuliselt vaba rahaga. Nüüd hakkab kerge raha pidu lõppema.

1% aktsiisimaks, mis lisandub 5% Föderaalreservi fondimäärale, loob 6% veskikivi tulevaste tagasiostude rahastamiseks laenatud rahale. See kulu läheb liiga kõrgeks ja tagasiostud aeglustuvad. See tähendab, et ka aktsiaturud peatuvad ja langevad. Tõenäoliselt kulub kaks-kolm kuud, enne kui maks ja intressitõusud turgudele nähtavat mõju avaldavad. See paneks meie kahanemise ajaraami umbes 2023. aasta märtsi või aprilli ümber.

Inflatsioon ei kao aga niipea kuhugi. Arvesse tuleb võtta energiahindade põhiprobleemi, kuna need suurendavad tarneahela stressi.

Mõelge sellele hetkeks: praegune nafta- ja energiahindade alanemine on kunstlik ja valitsuse juhitud, mitte pakkumise ja nõudluse põhine. Nafta hindu USA-s hoiavad madalal Joe Bideni pidevad pakkumised strateegilistest varudest. Lõpuks saab Bidenil nafta otsa, et turgudele kukkuda, ja ta peab neid varusid palju suuremate kuludega täiendama.

Lisaks hoitakse nafta- ja energiahindu madalal Hiina kahtlaselt veidra Zero Covidi poliitika tõttu, mis aeglustab nende majandust indekseerimiseni ja vähendab naftatarbimist miinimumini. Avalike rahutuste eskaleerudes püüab CCP tõenäoliselt tingimusi leevendada, et leevendada eriarvamusi, mängides mängu auruventiili vabastamiseks. Taasavamine järgmise aasta alguses on teel, loomulikult on mitmed kontrollid endiselt paigas.

Niipea kui Hiina taasavab, tõusevad naftahinnad maailmaturul taas taevasse.

Siis on sõda Ukrainas ja käimasolevad sanktsioonid Venemaa vastu. Euroopat ootab ees viimaste aastakümnete halvim talv, kuna maagaasi tarned on tõsiselt piiratud ja tootmise energiakulud ei ole enam vastuvõetavad. Nende ainus lootus on ülejäänud hooajal mahedad temperatuurid. Kui praegune trend jätkub, pidurdatakse Euroopas tootmist, mis põhjustab globaalses tarneahelas kaose.

Kõrged energiahinnad ja tarneahela häired tähendavad kaupade ja teenuste jätkuvat kõrget hinda kuni 2023. aastani, isegi kui tööturud ja aktsiaturud vähenevad. Avaldatakse peagi artikli töötava teooriaga selle kohta, kuidas USA saaks tegelikult peatada inflatsiooni ilma ülejäänud majandust purustamata. Mudel eeldaks aga riigi tasandi juhtide koostööd ja mitmeid ärihuve, mis keskenduvad vajadustele. Seni soovitus: lugejatel võimaluse korral varuda ja korraldada oma kohalikes kogukondades enne järgmise aasta aprilli.

//Mihkel//

 

Konservatiiv

Telli
Saatke teade
guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Kuva kõik kommentaarid
Minu võitlus ehk tee iseendani.
 
Seda lugu kirjutades tahan ma näidata enda väikese eluloo kokkuvõtet veidi humoorikas võtmes, et poliitika on jõudnud tavainimesteni tänu infotehnoloogia arengule. Poliitikat tehes pole enam vahet, oled sa mees või naine, noor või vana, kristlane või isegi haridustase pole enam oluline. Poliitika on kolinud internetti, kus puuduvad piirid.
Võib olla teen selle looga endale poliitilise enesetapu aga ma võtaks selle riski, sest nagu Edgar Savisaar oma viimases filmis mainis: “Kui oled poliitikasse läinud tuleb sul arvestada, et ühel päeval sind armastatakse ning teisel päeval võidakse sind kividega surnuks loopida, kuid tulemas on ka kolmas päev…”
Selle loo kirjutan ka teile mu kallid Facebooki sõbrad, et selgitada teile, mis minuga viimasel ajal lahti on ja miks mu postitused on läinud väga poliitiliseks. Olen saanud hulgaliselt küsimusi ja vastuseid sellel teemal. Küll küsitakse, et kas olen saanud elektrit või lihtsalt hulluks läinud, samuti hoiatatakse, et ma sita sisse ei astuks. Kuna poliitika mõjutab meid kõiki, oleks aus minu poolt ka ennast teile avada ja rääkida asjadest, mida teavad ainult mina ja minu lähedased. Mõtisklen siis vähe sellel teemal ja loodan, et iga lugeja peale lugemist ka vaataks enda sisse ja mõtleks, mis on tema eesmärk siin maamunal.
 
Sündisin 25. juunil 1985. Mu sünd algas kohe võitlusega elu eest, sest diagnoositi soolte väärareng, mille kõrvaldamist ei oldud Nõukogude Eestis veel tehtud. Selleks kutsuti Moskvast professor, kes sooritas minu peal esmase sellise operatsiooni. Nagu mulle meeldib enda kohta öelda: “Olin kui katsejänes, tänu kellele on nüüd elus palju lapsi.” Minu raviarstiks sai doktor Ann Paal, kellele olen ma elu lõpuni väga tänulik. Operatsioonide rohkuse tõttu juba väga varases eas arvasid mu vanemad, et ilmselt sain ma ajukahjustuse, sest tegin nende meelest arusaamatuid tegusid. Kuid tagantjärgi võttes olid need juba mu esmased sammud poliitikas.
 
Mäletan aega Haapsalu Nurme lasteaias, kus terve lasteaiarühm oli minu “juhtida”. Strateegia oli lihtne. Teesklesin magamist kuni kasvatajad läksid vaikse tunni ajal kohvile. Kohe kui plats neist puhas, ajasin kõik lapsed üles ja hakkasin koosolekuga pihta. Tulemuseks oli kas vaasist nurmenukkude ärasöömine, riietega duši alla kogu rühma juhatamine, nii et pärast kogu rühm tilkus. Ei puudunud ka avalikud üritused, kus ma pidin rühmale ennast tõestama, näiteks suudlema tüdrukut, kes mulle väga meeldis. Tegin seda rühma poiste hõiskamise saatel. Korra juhtusin tantsima ilma püksata, mida ka mu ema ja kasvataja juhuslikult minu seljataga imestasid. Emal muidugi silmad häbi täis.
Esimesse klassi läksin ma aastal 1992. Kooliks oli Haapsalu 1. keskkool. Mulle ei jõudnud kohale, miks kõik lapsed peavad ilusti istuma koolipingis sirge seljaga ja kuulama, mida õpetaja klassi ees räägib. Mässaja nagu ma ka lasteaias olin, ei meeldinud mulle tookord üldse. Selle asemel et õppida, olin ma tunni ajal laua all ja mängisin autodega. See aga ei tähendanud veel, et ma ei kuulanud, mida õpetaja rääkis. Minust sai klassis “Outsider”, kuniks mind esimese klassi lõppedes koolist välja visati ja Haapsalu Sanatoorsesse Internaatkooli suunati. Olles seal esimeses klassis, võttis õpetaja Kersti Roosvald iga last personaalselt. Õpetaja imestus oli suur, kuna ma täitsin töövihikud enne teisi otsast lõpuni ära ning lugesin kõigist soravamalt. Ta ei mõistnud, mis jutt see on, et ma ei suuda õppida. Mind taheti tõsta edasi poole aasta pealt teise klassi, kuid seda ei tehtud, kuna mu vanaema arvas, et poiss juba harjunud õpetajaga ning mul aega koolis käia küll.
 
Haapsalu Sanatoorne Internaatkool oli siis Eestis üks paremaid koole õppemeetodite ja õppeefektiivsuse poolest. Tavakoolid tammusid endiselt nõukogudeaegses õppementaliteedis.
Kuna lastel olid kas füüsilised või vaimsed puuded, pidid õpetajad iga last õpetama personaalselt ja arendama välja just tema kõige tugvema oskuse. Võin täiesti kindel olla, et Haapsalu Sanatoorne Internaatkool oli selle poolest teistest koolidest vähemalt 15 aastat arengus ees. Koolis õpetati kõike eluks vajalikku. Peale tunde oli võimalus käia kõikvõimalikes ringides, milledest ma aktiivselt osa võtsin ning tänu millele olid mul hilisemad huvid teatri, rahva- kui ka peotantsu vastu.
 
Alglassides sain ka nautida isa ebaõnnestunud uraaniäri katset. Olin üleöö kooli üks kuulsaimaid lapsi. Kuulsuse oreool kestis kõik 90-ndad aastad. Alles hiljem Andres Anvelti kirjutis “Punane elavhõbe” tuletas mulle ja ühiskonnale juhtunut meelde. Inimesed olid selleks ajaks juba asja unustanud ning võtsid ta lugu kui “Seiklusjutte maalt ja merelt.”
Koolis tutvusin teiste eakaaslastega, samuti ka vanemate klassi poistekambaga, kellele meeldis nõrgematele liiga teha ning sooritada muid mittekõlbelisi tegusi. Nagu öeldakse, kui tahad ellu jääda, siis ulu koos huntidega. Ka mina pidin seisma silmitsi olukorraga – kas olen ise peksukott või ajada poliitikat, kus hundidi söönud – lambad terved. See uus sotsiaalne olukord andis mulle väga suure kogemuse tunnetada omal nahal hea ja kurja vahekorda.
Suuremaks saades mulle meeldis põhikooli kirjanduse tundides kirjutada kirjandeid. Klassijuhataja ja kirjanduse õpetaja Imbi Beek lasi alati mu kirjandeid klassi ees ette lugeda. Seda teades kirjutasin omad lood nii, et klassikaaslased, kes seda kuulasid, said alati naerda. Ka põhikooli lõpukõne oli minu teha ja koostada, sest Imbi ütles, et sinust Mario saab rahvainimene – palun, kas koostaksid selle kõne. Siis ma ei mõistnud veel selle lause tähendust, kuid ma nõustusin tema palvega.
 
Suurema osa ajast viibisin ma vanavanemate juures Haeska külas Läänemaal, sest vanemad käisid tööl ja vaheaegadel ei olnud linnas lihtsalt huvitav. Tänu sellele on mul sealsete inimestega lähedane suhe. Haeska oli ka vabaduste küla, sest seal sai teha kõike, mida linnas teha ei saanud. Kui sain 15- aastaseks, sai vanaisa heinatöö eest nõukogudeaegse külgkorviga mootorratta K-750, mida mul meeldis pidevalt ärandada. Kaks nädalat peale motika saamist pidin veetma nädala haiglas, kuna tegin mootorrattaga avarii. Avarii tulemusel lõin pea vastu puud nii kõvasti ära, et kiiver läks pooleks. Õnnetusest oli vähemalt nii palju kasu, et õpitulemused läksid korraks väga heaks. Eeldasin, et see oli tingitud löögist pähe. Haiglast välja saades klopsisin motika üles, sest tolleaegne armastus mootorrataste vastu oli väga tugev ja mind ei heidutanud üks ebaõnnestumine, vaid pigem andis mulle kogemust ja jõudu juurde.
Kohalike poistega lõime minu esimese niiöelda põrandaaluse organisatsiooni “BikersGang”. Meil oli oma põhikiri, mille juhatusega vastu võtsime, samuti oma logo. Kahjuks neist säilinud midagi ei ole. Kamba eesmärk oli sõita mootorratastega ning teha igasuguseid lolluseid, mis vähegi pähe tuli.
 
Kaitseväes teenisin logistikapataljonis Tallinnas. Oma lapsepõlve haiguse tõttu oli mul võimalus kaitseväest ära hiilida, kuid seda ma ei teinud. Hoopis vastupidi, ma lausa nõudsin, et mind sinna vastu võetakse. Arstid kehitasid õlgu ning soovisid mulle edu ning nõnda ma alustasin oma kaitseväeteenistust. Esimesed kolm päeva olid kui õudusunenägu ning mõtlesin:” Kuhu kuradi kohta ma nüüd lasin ennast paigutada.” Oli suvine aeg ja räigelt kuum. Vormis oli lausa võimatu olla. Keel surises suus, higi lahmas päevad läbi ning poisid rivis minestasid. Osad poisid oli seal olles nii šokis, et istusid taburetil ning kõigutasid oma keha nagu hullud hullumajas, ise korrutades: “Ma põgenen siit, ma põgenen siit.” Üks nooruk lõikus ennast duširuumis, et saaks ära pääseda. Tihedad külalised tubades olid allülemad, kes karjusid poiste peale ning keerasid madratsid ja kappide sisud tagurpidi. Seda tehti süstemaatiliselt. Ma valetaks, kui ütleks, et ma öösiti patja ei nutnud, kuid samas kinnitasin endale, et pean need 11 kuud vastu. Aeg läks edasi. Kui sõduri baaskursus läbitud ja ka ametid omandatud, anti meile kõigile kohustused, mida pidime täitma. Kuna olin staabi kaitsejaos, mis koosnes enamasti venelastest ja ükski nooremseersant ei olnud nõus seda allumatut jagu juhtima, anti see kohustus millegipärast mulle. Ja siis saabus minu jaoks see aeg nagu oleksin ma nõukogude armees, sest ümberringi toimus suhtlemine ainult vene keeles. Õnneks sain tänu oma varasematele elukogemustele nendega kohe sina peale ning ma olin ainuke, kelle käsku nad lõpuks täitsid ja seda ma tegin kõike eesti keeles. Teistele seersantidele, kes midagi neilt nõudsid, öeldi lihtsalt: “Ma ei saa aru!”
 
Kaitseväes sain oma esimese organiseeritud seadusliku jaojuhtimise kogemuse, samas ise olles reamehe auastmes. Kapraliks sain ma alles kaitseliidus.
 
Siin kiiresti muutuvas maailmas pead olema sa väga paindlik. Selleks olen töötanud väga erinevatel aladel, et saada kogemusi ning leida oma elu eesmärk. Kui sa elus midagi väga tahad, siis lõpuks sa selle ka saad!
Olen olnud kelner, baarman, autopesija, kohviku pidaja, Kaitseliidu valverühmas valvur, diskoteegis turvamees, laevatehases lamineerija, aurahade tehases pronseerija, kipsipaigaldaja, lagedepaigaldaja, 4×4 veoliste rajakohtunik, mööblipaigaldaja ja isegi ühe päeva Valjala sepikojas sepp.
 
2016. aastal tulin Soome, kuna Eestis elades ja töötades palk ei rahuldanud mind. Võtsin majalaenu ning ka lapsed, kes olid vahepeal sündinud, vajasid parimat. Esimesed kuud olid võõras riigis keerulised. Kolm kuud elasin isa köögis laua all koos oma elukaaslasega, kellega sai Soome teekond ette võetud. Aga ma ei andnud alla ja samm-sammult rühkisin ikka edasi ja edasi. Lõpuks elukaaslane andis alla ning läks Eestisse tagasi . Ka meie suhe läks koos temaga.
Tänu emale ja ta elukaaslasele avastasin EKRE päriselt.
 
Paljud on küsinud: “Miks just EKRE?” Mu vastus on lihtne: “Miks peaksin ma valima poliitilise ideoloogiaga parteid, mida minu vanavanemad Eesti Vabariigi taasiseseisvumise ajast saati on piimapuki ääres kirunud?”
Peagi mõistsin, et kõik see mida ma olen elus läbi kogenud, ongi pakitud ühte formaati ehk sain poliitilise ilmutuse. Sest EKREs ongi need tavalised Eestimaa inimesed, kes oma elukogemustele tuginedes ajavad koos ühte asja – Eesti asja!