Hannes Võrno- The ANTS

https://hannesvorno.blog/

Ida-Virumaal pedagoogitööst elatununa, küsisin oma õpilastelt sageli nende arvamust. Selle ja teise kohta ning ilma oma hinnangute või suunatuledeta. Kord uurisin meediaõpilastelt kooli omaloomingulise telesaate nimesse suhtumist. Õpilased tegid ise saadet, mille kogu tootmisprotsess oli osa nende ainekavast ehks meediast. See saade kandis nime THE SAADE. Õpilastele see nimi meeldis ja nii jäi see teema sinnapaika. Kuigi, kui nüüd päris otse küsida, siis eesti keeles ei ole sellist sõna nagu THE – milleks siis see anglikaanide artikkel? Ja sealsamas kehitab iga inglise keele kõneleja õlgu sõna SAADE peale. Onju nii? Aga las ta olla, siis saad aru, miks on loo pealkiri THE ANTS mis võib vabalt tähendadagi seda mida ta tähendab inglisekeelse lugeja jaoks.

Ega ma seda pealkirja muidugi päris juhuslikest klotsidest ei konstrueerinud. Sa näed ju isegi, et see on suund, kuhu me vaikselt hoogu kogudes veereme. Ma jätan nimme tänitamata ega nimeta seda veeremist allamäge liikumiseks. Kellegi jaoks on see vaieldamatult tõus, sest selleks, et millegi jaoks ruumi teha, tuleb vana eest ära koristada. Seepärast ongi “The Ants” see punkt kaardil, kus me parasjagu oleme. No kes kurat on Ants? Küsib uus generatsioon, kes teab et mehe nimed on Manglus, Gyther, Branson, Brennan, Gerard, Bräit, Jystin, Dänver ja teised. Kui need kutid kuulevad, et kellegi nimeks on pandud lihtsalt Ants, ei arva nad muud, kui seda, et see Ants on kusagil suve- või jaanipäeval täis peaga, kuse ja mullaga pooleks tehtud. Aga kuna Manglus, Gyther, Branson, Brennan, Gerard, Bräit, Justin, Dänver ja teised on enne kui nad kõndima ja rääkima õppisid, saanud selgeks suurema osa uuseuroopalikest väärtustest, asuvad nad Antsu otsekohe tolereerima ja temast hoolima. Ta saab õige nime. Seades selleks muidugi oma reeglistiku ja see on ajaloost tuttav “Sisult rahvuslik, vormilt sotsialistlik” ehk The Ants. Nõnda said pärisorjadest esi-esivanemad omale kõik kunagi mõisniku käest nimed ja õieti pole midagi muutunud. Suheldes robotametnikuga ei küsi masin sinult ju iial su nime. Tal on lahter su isikukoodi ja jälgimisseadme numbri jaoks, kuhu saata kontrollkood, tuvastamaks milline ori soovib süstemi siseneda. Niisiis pole õieti mingit vahet, kuidas me üksteist veel mõnda aega kutsume – ma mõtlen milliste meile vanemate poolt pandud nimedega. Tulevikus on nimi kõigest leid arheoloogia huvilistele, kes rajatavale magistraalile ette jäävas võsarisus kummalisi lihvitud kiviplaate uurivad, kus on mingid veidrad sõnad ja daatumid.

Kas sa pole tajunud, eriti viimasel ajal, et tulevik on hääbumas. Ma mõtlen seda tulevikku mis tuleb. See, mis kunagi oli sel samal ajateljel, kus ühte “otsa” jääb möödunu ja teise ees ootav. Näib, nagu tammuksime ammu märjast lirtsuvate saabastega keset laukaid ühe veidi kõrgema mätta otsas ning sunniksime end uskuma midagi muud. On olevik, see milles elame praeguses hetkes ning tulevik, millest mõelda ja unistada on absurd, sest sa ei suuda enam järge pidada, mida sulle üks või teine sellest jutustab.

The Ants – need olemegi meie sinuga. Ja sedasama on ka need kes meist võimukamad või viletsamad. Asjalood on sealmaal, et nõndasamuti nagu sipelgate koloonias, näevad Kuningannat ainult teda teenindav kõige lähem kitsas ring ümmardajaid ja teenreid. Muud on sõdurid ja töölised, imetajad ja ammed ning need kelle bioloogiline kell alles hakkas tiksuma või kohe lakkab. Mõtle ennast kord maapinnale. Sipelga silmade kõrgusele. Kujutle nüüd ette end sipelgana selleks, kes sa täna süsteemis oled. Kui sa ennast kuningannana tunned, siis tuleta meelde, kas sa rohtu võtsid juba või unistasid kas võtsid ja laksasid teise peotäie lisaks. Sama on ka siis kui kujutad ette, et oled seal kusagil õukonnas väljavalitu, sest oled kuningannale üsna lähedal. Seda tunned sa kohe kindlasti, kui allkirjastad täis õhinat avalduse parteisse astumiseks ning saad selle elu ainsa käepigistuse. Pealikult, kelle jaoks oled sa üks kuradi kuulekas Manglus, Gyther, Branson, Brennan, Gerard, Bräit, Justin, Dänver või The Ants.

Sealtpeale oled sa sõdur või töösipelgas, kes vaadates retušeeritud plakatil osakonnajuhataja naeratavat nägu, meenutab hardumusega seda käepigistust. Ta ei ole mingi kuninganna. Ta on justnimelt tööliste ja sõdurite osakonnajuhataja, kes ainsana teab, et kui sipelgakaru otsustab nii või naa, on pesaga perses, kuigi sa usud ta juttu, et rohkem töötades ja vähem mölisedes, kasvad sa nii suureks, et sipelgakaru kardab hoopis sind. Sa usud et käsk ühest pruunist pudelist lonks sitavett rüübata, hoiab sind terve ning kaitseb kõigi teiste hingematva hingeõhu eest. Loogiline, et sa paned sellele kuulekalt õla alla ja vihkad neid, kes tõrguvad seda paska neelamast. Sa liigud edasi töösipelga unistuste utoopilisel teel ning õhkad aina täiuslikumate tööriistade poole. Sa annad uhkusega oma käepäraseks saanud labida sellele, kes äsja küüntega auku kaevas ning võtad tänust nõretades vastu võimaluse istuda ise väikese eksavaatori hoobade taha. Sa näed oma karjääri äkki hoopis teise nurga alt. Varsti tuleb keegi õnnepisar silmas ja võtab sinu koha ekskavaatoris. Sest kui te mõlemad võtate puiklemata oma kohustusliku poosi ja doosi sisse, saadab teid edenemine. Nõndamoodi nagu meie, töö eest põgenedes ja paremate tööriistade poole püüeldes sipelgad ei saaks. Nad sureksid varem või hiljem välja. Lihtsalt ja tseremoonitsemata.

Kui nüüd sipelgate kuninganna peaks tahtma seda kaost ja peadpööritava kiirusega persemimekut peatada, siis mida ta teeks?

Kuninganna lahkuks pesast. Võtaks kaasa oma lähimad ja kuulekamad toapoisid ja teeniatüdrukud ning astuks aupaklikult viirgu võtnud pööbli keskelt läbi spaleeri minema. Suure tõenäususega lendaks see jõuk ustest ja akendest kuninganna suletud ruumidesse ning teeks kõike seda milleks neile mõistust jagub. Nad kahmaksid üksteist jalge alla tallates kõike seda, mida neil enne pole olnud. Muidugimõista kõige kõvem rüselus sõdurite ja tööliste vahel käiks troonisaalis. Seal ei tunne vend venda ning iga krooni proovinud pea lendab sealt peatselt kolinal veeredes verest voogavasse rentslisse.

Kokkuvõtteks:

Tule koju. Muud ma sulle soovida ei oska. Kujuta enesele ette, et sipelgad (The Ants) teeks nii nagu inimesed…ja see võrdlus ei ole milligrammigi vähem absurdne kui sinu lemmikpoliitiku iba. Sipelgatel on muuseas rohkem e-lahendusi kui minul, sinul ja kogu küberteadusel kokku. Nende e-hääletuse fenomeen, erinevalt ilgest pettusest, seisneb üldse selle valimiste farsi ärajätmises. Igaüks jääb selleks kes ta ON, sest igaühele on antud tema võimed oma võimeid arendada. Soov suurema vabaduse, suuremate hüvede ja isegi võimu poole on igaühe enese luua. Tahad olla kuningas, siis lihtsalt ole seda. Miks peavad teised sind kuningaks pidama? Sõdur või tööline, kes tahab saada koloonia kuningannaks võib leida omale tõepoolest mõttekaaslased ning raha, et ennast emaseks lõigata, aga ta ei jätka sugu. Seepärast on sipelgad leppinud toimiva süsteemiga mille eesmärk on säilida ja kesta. Kui sureb kuninganna, sureb koloonia koos temaga ja see on loomulik selle ajastu lõpp sest järelikult teeb see ruumi uuele. Nende töölised ja sõdurid, ammed ja ämmad ei kuuletu ummisjalu tormates uuele kuningannale, vaid omandavad, kohanduvad ja täiustuvad. See pole lõpp, vaid vastupidi – sealt algab uus ja parem.

Konservatiiv

Telli
Saatke teade
guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Kuva kõik kommentaarid
Minu võitlus ehk tee iseendani.
 
Seda lugu kirjutades tahan ma näidata enda väikese eluloo kokkuvõtet veidi humoorikas võtmes, et poliitika on jõudnud tavainimesteni tänu infotehnoloogia arengule. Poliitikat tehes pole enam vahet, oled sa mees või naine, noor või vana, kristlane või isegi haridustase pole enam oluline. Poliitika on kolinud internetti, kus puuduvad piirid.
Võib olla teen selle looga endale poliitilise enesetapu aga ma võtaks selle riski, sest nagu Edgar Savisaar oma viimases filmis mainis: “Kui oled poliitikasse läinud tuleb sul arvestada, et ühel päeval sind armastatakse ning teisel päeval võidakse sind kividega surnuks loopida, kuid tulemas on ka kolmas päev…”
Selle loo kirjutan ka teile mu kallid Facebooki sõbrad, et selgitada teile, mis minuga viimasel ajal lahti on ja miks mu postitused on läinud väga poliitiliseks. Olen saanud hulgaliselt küsimusi ja vastuseid sellel teemal. Küll küsitakse, et kas olen saanud elektrit või lihtsalt hulluks läinud, samuti hoiatatakse, et ma sita sisse ei astuks. Kuna poliitika mõjutab meid kõiki, oleks aus minu poolt ka ennast teile avada ja rääkida asjadest, mida teavad ainult mina ja minu lähedased. Mõtisklen siis vähe sellel teemal ja loodan, et iga lugeja peale lugemist ka vaataks enda sisse ja mõtleks, mis on tema eesmärk siin maamunal.
 
Sündisin 25. juunil 1985. Mu sünd algas kohe võitlusega elu eest, sest diagnoositi soolte väärareng, mille kõrvaldamist ei oldud Nõukogude Eestis veel tehtud. Selleks kutsuti Moskvast professor, kes sooritas minu peal esmase sellise operatsiooni. Nagu mulle meeldib enda kohta öelda: “Olin kui katsejänes, tänu kellele on nüüd elus palju lapsi.” Minu raviarstiks sai doktor Ann Paal, kellele olen ma elu lõpuni väga tänulik. Operatsioonide rohkuse tõttu juba väga varases eas arvasid mu vanemad, et ilmselt sain ma ajukahjustuse, sest tegin nende meelest arusaamatuid tegusid. Kuid tagantjärgi võttes olid need juba mu esmased sammud poliitikas.
 
Mäletan aega Haapsalu Nurme lasteaias, kus terve lasteaiarühm oli minu “juhtida”. Strateegia oli lihtne. Teesklesin magamist kuni kasvatajad läksid vaikse tunni ajal kohvile. Kohe kui plats neist puhas, ajasin kõik lapsed üles ja hakkasin koosolekuga pihta. Tulemuseks oli kas vaasist nurmenukkude ärasöömine, riietega duši alla kogu rühma juhatamine, nii et pärast kogu rühm tilkus. Ei puudunud ka avalikud üritused, kus ma pidin rühmale ennast tõestama, näiteks suudlema tüdrukut, kes mulle väga meeldis. Tegin seda rühma poiste hõiskamise saatel. Korra juhtusin tantsima ilma püksata, mida ka mu ema ja kasvataja juhuslikult minu seljataga imestasid. Emal muidugi silmad häbi täis.
Esimesse klassi läksin ma aastal 1992. Kooliks oli Haapsalu 1. keskkool. Mulle ei jõudnud kohale, miks kõik lapsed peavad ilusti istuma koolipingis sirge seljaga ja kuulama, mida õpetaja klassi ees räägib. Mässaja nagu ma ka lasteaias olin, ei meeldinud mulle tookord üldse. Selle asemel et õppida, olin ma tunni ajal laua all ja mängisin autodega. See aga ei tähendanud veel, et ma ei kuulanud, mida õpetaja rääkis. Minust sai klassis “Outsider”, kuniks mind esimese klassi lõppedes koolist välja visati ja Haapsalu Sanatoorsesse Internaatkooli suunati. Olles seal esimeses klassis, võttis õpetaja Kersti Roosvald iga last personaalselt. Õpetaja imestus oli suur, kuna ma täitsin töövihikud enne teisi otsast lõpuni ära ning lugesin kõigist soravamalt. Ta ei mõistnud, mis jutt see on, et ma ei suuda õppida. Mind taheti tõsta edasi poole aasta pealt teise klassi, kuid seda ei tehtud, kuna mu vanaema arvas, et poiss juba harjunud õpetajaga ning mul aega koolis käia küll.
 
Haapsalu Sanatoorne Internaatkool oli siis Eestis üks paremaid koole õppemeetodite ja õppeefektiivsuse poolest. Tavakoolid tammusid endiselt nõukogudeaegses õppementaliteedis.
Kuna lastel olid kas füüsilised või vaimsed puuded, pidid õpetajad iga last õpetama personaalselt ja arendama välja just tema kõige tugvema oskuse. Võin täiesti kindel olla, et Haapsalu Sanatoorne Internaatkool oli selle poolest teistest koolidest vähemalt 15 aastat arengus ees. Koolis õpetati kõike eluks vajalikku. Peale tunde oli võimalus käia kõikvõimalikes ringides, milledest ma aktiivselt osa võtsin ning tänu millele olid mul hilisemad huvid teatri, rahva- kui ka peotantsu vastu.
 
Alglassides sain ka nautida isa ebaõnnestunud uraaniäri katset. Olin üleöö kooli üks kuulsaimaid lapsi. Kuulsuse oreool kestis kõik 90-ndad aastad. Alles hiljem Andres Anvelti kirjutis “Punane elavhõbe” tuletas mulle ja ühiskonnale juhtunut meelde. Inimesed olid selleks ajaks juba asja unustanud ning võtsid ta lugu kui “Seiklusjutte maalt ja merelt.”
Koolis tutvusin teiste eakaaslastega, samuti ka vanemate klassi poistekambaga, kellele meeldis nõrgematele liiga teha ning sooritada muid mittekõlbelisi tegusi. Nagu öeldakse, kui tahad ellu jääda, siis ulu koos huntidega. Ka mina pidin seisma silmitsi olukorraga – kas olen ise peksukott või ajada poliitikat, kus hundidi söönud – lambad terved. See uus sotsiaalne olukord andis mulle väga suure kogemuse tunnetada omal nahal hea ja kurja vahekorda.
Suuremaks saades mulle meeldis põhikooli kirjanduse tundides kirjutada kirjandeid. Klassijuhataja ja kirjanduse õpetaja Imbi Beek lasi alati mu kirjandeid klassi ees ette lugeda. Seda teades kirjutasin omad lood nii, et klassikaaslased, kes seda kuulasid, said alati naerda. Ka põhikooli lõpukõne oli minu teha ja koostada, sest Imbi ütles, et sinust Mario saab rahvainimene – palun, kas koostaksid selle kõne. Siis ma ei mõistnud veel selle lause tähendust, kuid ma nõustusin tema palvega.
 
Suurema osa ajast viibisin ma vanavanemate juures Haeska külas Läänemaal, sest vanemad käisid tööl ja vaheaegadel ei olnud linnas lihtsalt huvitav. Tänu sellele on mul sealsete inimestega lähedane suhe. Haeska oli ka vabaduste küla, sest seal sai teha kõike, mida linnas teha ei saanud. Kui sain 15- aastaseks, sai vanaisa heinatöö eest nõukogudeaegse külgkorviga mootorratta K-750, mida mul meeldis pidevalt ärandada. Kaks nädalat peale motika saamist pidin veetma nädala haiglas, kuna tegin mootorrattaga avarii. Avarii tulemusel lõin pea vastu puud nii kõvasti ära, et kiiver läks pooleks. Õnnetusest oli vähemalt nii palju kasu, et õpitulemused läksid korraks väga heaks. Eeldasin, et see oli tingitud löögist pähe. Haiglast välja saades klopsisin motika üles, sest tolleaegne armastus mootorrataste vastu oli väga tugev ja mind ei heidutanud üks ebaõnnestumine, vaid pigem andis mulle kogemust ja jõudu juurde.
Kohalike poistega lõime minu esimese niiöelda põrandaaluse organisatsiooni “BikersGang”. Meil oli oma põhikiri, mille juhatusega vastu võtsime, samuti oma logo. Kahjuks neist säilinud midagi ei ole. Kamba eesmärk oli sõita mootorratastega ning teha igasuguseid lolluseid, mis vähegi pähe tuli.
 
Kaitseväes teenisin logistikapataljonis Tallinnas. Oma lapsepõlve haiguse tõttu oli mul võimalus kaitseväest ära hiilida, kuid seda ma ei teinud. Hoopis vastupidi, ma lausa nõudsin, et mind sinna vastu võetakse. Arstid kehitasid õlgu ning soovisid mulle edu ning nõnda ma alustasin oma kaitseväeteenistust. Esimesed kolm päeva olid kui õudusunenägu ning mõtlesin:” Kuhu kuradi kohta ma nüüd lasin ennast paigutada.” Oli suvine aeg ja räigelt kuum. Vormis oli lausa võimatu olla. Keel surises suus, higi lahmas päevad läbi ning poisid rivis minestasid. Osad poisid oli seal olles nii šokis, et istusid taburetil ning kõigutasid oma keha nagu hullud hullumajas, ise korrutades: “Ma põgenen siit, ma põgenen siit.” Üks nooruk lõikus ennast duširuumis, et saaks ära pääseda. Tihedad külalised tubades olid allülemad, kes karjusid poiste peale ning keerasid madratsid ja kappide sisud tagurpidi. Seda tehti süstemaatiliselt. Ma valetaks, kui ütleks, et ma öösiti patja ei nutnud, kuid samas kinnitasin endale, et pean need 11 kuud vastu. Aeg läks edasi. Kui sõduri baaskursus läbitud ja ka ametid omandatud, anti meile kõigile kohustused, mida pidime täitma. Kuna olin staabi kaitsejaos, mis koosnes enamasti venelastest ja ükski nooremseersant ei olnud nõus seda allumatut jagu juhtima, anti see kohustus millegipärast mulle. Ja siis saabus minu jaoks see aeg nagu oleksin ma nõukogude armees, sest ümberringi toimus suhtlemine ainult vene keeles. Õnneks sain tänu oma varasematele elukogemustele nendega kohe sina peale ning ma olin ainuke, kelle käsku nad lõpuks täitsid ja seda ma tegin kõike eesti keeles. Teistele seersantidele, kes midagi neilt nõudsid, öeldi lihtsalt: “Ma ei saa aru!”
 
Kaitseväes sain oma esimese organiseeritud seadusliku jaojuhtimise kogemuse, samas ise olles reamehe auastmes. Kapraliks sain ma alles kaitseliidus.
 
Siin kiiresti muutuvas maailmas pead olema sa väga paindlik. Selleks olen töötanud väga erinevatel aladel, et saada kogemusi ning leida oma elu eesmärk. Kui sa elus midagi väga tahad, siis lõpuks sa selle ka saad!
Olen olnud kelner, baarman, autopesija, kohviku pidaja, Kaitseliidu valverühmas valvur, diskoteegis turvamees, laevatehases lamineerija, aurahade tehases pronseerija, kipsipaigaldaja, lagedepaigaldaja, 4×4 veoliste rajakohtunik, mööblipaigaldaja ja isegi ühe päeva Valjala sepikojas sepp.
 
2016. aastal tulin Soome, kuna Eestis elades ja töötades palk ei rahuldanud mind. Võtsin majalaenu ning ka lapsed, kes olid vahepeal sündinud, vajasid parimat. Esimesed kuud olid võõras riigis keerulised. Kolm kuud elasin isa köögis laua all koos oma elukaaslasega, kellega sai Soome teekond ette võetud. Aga ma ei andnud alla ja samm-sammult rühkisin ikka edasi ja edasi. Lõpuks elukaaslane andis alla ning läks Eestisse tagasi . Ka meie suhe läks koos temaga.
Tänu emale ja ta elukaaslasele avastasin EKRE päriselt.
 
Paljud on küsinud: “Miks just EKRE?” Mu vastus on lihtne: “Miks peaksin ma valima poliitilise ideoloogiaga parteid, mida minu vanavanemad Eesti Vabariigi taasiseseisvumise ajast saati on piimapuki ääres kirunud?”
Peagi mõistsin, et kõik see mida ma olen elus läbi kogenud, ongi pakitud ühte formaati ehk sain poliitilise ilmutuse. Sest EKREs ongi need tavalised Eestimaa inimesed, kes oma elukogemustele tuginedes ajavad koos ühte asja – Eesti asja!