Viirusevastane COVID-19 ravim Molnupiraviir aitab kiirendada viirusest paranemist, kuid ei vähenda suurema riskiga vaktsineeritud täiskasvanute haiglaravi ega suremust, leiti uues uuringus.
Molnupiraviri firmalt Ridgeback Biotherapeutics and Merck & Co kasutatakse kerge kuni mõõduka COVID-19 raviks ja seda võib võtta kodus kaks korda päevas viie päeva jooksul pärast sümptomite ilmnemist.
See toimib, peatades viiruse paljunemise, hoides selle taseme kehas madalal, vähendades seega selle raskust.
Uuring avaldati 22. detsembril ajakirjas The Lancet ja sellele on antud eksperthinnang.
Ajavahemikus 8. detsembrist 2021 kuni 27. aprillini 2022 osales Ühendkuningriigis enam kui 25 700 sobivat osalejat, kes olid vähemalt 50-aastased või 18-aastased või vanemad, kellel esines kaasuvaid haigusi ja kes olid COVID-19-ga haigestunud viis päeva või vähem. uuring, mis viidi läbi siis, kui Omicroni variant oli domineeriv.
Pooled osalejatest määrati juhuslikult saama 800 milligrammi Molnupiraviri annust kaks korda päevas viie päeva jooksul ja teisele poolele määrati ainult tavaline haiglaravi.
Osalejate keskmine vanus oli 56,6 aastat ja 94 protsenti oli saanud vähemalt kolm annust SARS-CoV-2 vaktsiini.
Ei vähenda haiglaravi ega surmajuhtumeid
Teadlased jälgisid osalejaid 28 päeva jooksul veebipäeviku või telefonikõne kaudu. Nad leidsid, et haiglaravi või surmajuhtumeid registreeriti 105 (1 protsent) 12 529 osalejast, kes said Molnupiraviri, võrreldes 98 haiglaravi või surmaga (1 protsent), mis registreeriti 12 525 osaleja puhul, kellele anti tavapärast ravi.
Uuringus leiti siiski, et Molnupiraviri saanud osalejad paranesid kiiremini kui need, kes said tavalist ravi, neil oli suurem varajase püsiva paranemise määr, viiruskoormus vähenes ja nad pöördusid vähem üldarsti konsultatsioonidesse. 20 protsenti Molnupiraviri patsientidest pöördus perearsti konsultatsiooni poole, võrreldes 24 protsendiga tavalist ravi saanud patsientidest, mis on väike erinevus.
Uuringus leiti, et Molnupiraviri saanud osalejate keskmine taastumisaeg oli üheksa päeva, võrreldes 15 päevaga nendel, kes said ainult tavapärast ravi ning teadlased väitsid, et edasine analüüs näitas, et Molnupiraviir kiirendas paranemist keskmiselt 4,2 päeva võrra.
“See suurima randomiseeritud uuringu analüüs, mis hõlmas inimesi, kes on vaktsineeritud SARS-CoV-2 nakkuse vastu, kellel on ühiskonnas suurem risk kõrvalnähtude tekkeks ja kellel on COVID-19 halb enesetunne, näitas, et Molnupiraviri varajane lisamine tavapärasele ravile ei vähendanud haiglaravi. või surm (mis oli mõlemas ravirühmas madal),“ märkisid uuringu autorid.
“Kuid Molnupiraviri pluss tavapärase ravi rühmas osalejad paranesid kiiremini kui tavalises ravirühmas , neil oli suurem varajase püsiva paranemise määr ja neil oli vähem üldarsti konsultatsioone,” lisasid nad.
NICE ütleb, et Molnupiraviir ei ole kulutõhus
Merck ütles 2021. aasta novembris, et Molnupiraviri uuringu MOVe-OUT tulemused näitasid, et suukaudne viirusevastane ravim oli haiglaravi vähendamisel 30 protsenti efektiivne. Kuid see uuring viidi läbi vaktsineerimata täiskasvanute seas.
Vahetult pärast seda sai Ühendkuningriik esimene riik, kes kiitis heaks Molnupiraviri kerge kuni mõõduka COVID-19 raviks neil, kellel on muid riskitegureid, nagu rasvumine, diabeet või üle 60-aastased.
National Institute for Health and Care Excellence (NICE), mis annab riiklikke juhiseid ja nõuandeid tervishoiu ja sotsiaalhoolduse parandamiseks Ühendkuningriigis, on soovitanud inimestel lõpetada viie COVID-19 ravimeetodi, sealhulgas Mercki viirusevastaste pillide kasutamise viiruse raviks. et kuigi on kliinilisi tõendeid selle kohta, et need on COVID-19 ravimisel tõhusad, ei leitud, et need oleksid kulutõhusad.
Chris Butler, Oxfordi ülikooli Nuffieldi esmatasandi terviseteaduste osakonna esmatasandi arstiabi professor ja kaasuurija, ütles Science Media Centeri briifingul pärast uuringu avaldamist, et tulemused näitavad, et Molnupiraviir võib aidata leevendada haigestumist. Ühendkuningriigi tervishoiuteenused, mis on surve all ja mida saaks kasutada ka võtmetöötajate kiiremaks tööle naasmiseks, kuna see aitab kiirendada COVID-19-st taastumist.
Oxfordi Nuffieldi esmatasandi arstiteaduse professor ja kaasuurija Richard Hobbs märkis aga viirusevastase ravimiga seotud kõrget hinda, mis maksab hinnanguliselt mitusada naela viiepäevase kursuse eest.
“Molnupiraviir on kõrge hinnaga viirusevastane ravim. Selle kasutuselevõtt sõltub sellest, kui palju sümptomite paranemine keskmiselt nelja päeva jooksul riigile kasulik on,” ütles Hobbs briifingul.
Molnupiraviir teenis Mercki 2022. aasta esimese kolme kvartali jooksul ligi 5 miljardit dollarit.
//Mihkel//
Ilmekas kas pole ” ravimi kasutuselevõtt sõltub kui palju sümptomite paranemine keskmiselt nelja päeva jooksul riigile kasulik on”???? Mitte inimeste tervisele kasulik vaid riigile kasulik???? Loo moraal “ei soovitagi inimeste tervise eest seista”!