Kuigi Euroopa on enne saabuvat külma talve hoidnud üldiselt optimistlikku fassaadi, andes märku, et tal on gaasi laos enam kui piisavalt, et korvata Venemaa tarnekadu isegi kõige külmema stsenaariumi korral, on kulisside taga Euroopa suurim majandus valmistub vaikselt halvimaks stsenaariumiks, mis hõlmab vihast rahvahulka ja pankrotistumisi, kui elektrikatkestused takistavad elanikel sularaha kättesaamist.
Nagu Reuters neljale allikale viidates teatab, on Saksamaa võimud kiirendanud ettevalmistusi erakorralisteks sularahatarneteks voolukatkestuse (õigemini elektrikatkestuse) korral, et hoida majandust töös, kuna riik valmistub Ukraina sõjast tulenevateks võimalikeks elektrikatkestusteks. Plaanid hõlmavad Bundesbanki täiendavaid miljardeid kogumist, et tulla toime kasvava nõudlusega, samuti “võimalikke väljamaksete piiranguid”, ütles üks inimestest. Ja kui arvate, et krüptoinvestorid on vihased, kui nad ei pääse pankrotistunud börsil oma digitaalsetele žetoonidele juurde, oodake, kuni näete sakslast, kelle sularaha on just lukustatud.
Ametnikud ja pangad ei vaata mitte ainult algatamist (st raha trükkimist), vaid ka levitamist, arutades näiteks sularahavedajate eelisjuurdepääsu kütusele, väidavad teised allikad, kes kommenteerivad viimastel nädalatel kiirenenud ettevalmistusi pärast Venemaa gaasitarnete piiramist.
Planeerimisaruteludesse on kaasatud keskpank, selle finantsturu reguleeriv asutus BaFin ja mitu finantssektori ühendust, ütles Reutersi allikad, kellest enamik rääkis anonüümsust soovinud plaanidest privaatsete ja muutuvate plaanide kohta.
Kuigi Saksamaa võimud on avalikult pisendanud elektrikatkestuse ja pankade jooksmise tõenäosust – arusaadavatel põhjustel –, näitavad arutelud nii seda, kui tõsiselt nad seda ohtu võtavad, kui ka seda, kuidas nad näevad vaeva, et valmistuda võimalikeks halvakspandavateks elektrikatkestusteks, mida põhjustavad hüppeliselt tõusvad energiakulud või isegi sabotaaži. Samuti rõhutavad nad Ukraina sõja laienevaid tagajärgi Saksamaale, mis on aastakümneid toetunud taskukohasele Venemaa energiale ja seisab nüüd silmitsi kahekohalise inflatsiooniga ning kütuse- ja energiapuuduse tõttu katkemise ohuga.
Nagu kõik Weimari vabariigi Saksamaa lähiajalooga tundvad inimesed teavad, valmistab juurdepääs sularahale erilist muret sakslastele, kes hindavad selle pakutavat turvalisust ja anonüümsust ning kipuvad seda kasutama rohkem kui teised eurooplased, kusjuures mõned endiselt varjatud Saksa margad on välja vahetatud euro võrra rohkem kui kaks aastakümmet tagasi.
Bundesbanki hiljutise uuringu kohaselt makstakse ligikaudu 60% Saksa igapäevastest ostudest sularahas ja sakslased võtsid aastas välja keskmiselt üle 6600 euro, peamiselt sularahaautomaatidest.
Ja siin on löök: kümne aasta taguses parlamendiraportis hoiatati “rahulolematuse” ja “agressiivsete tülide” eest juhuks, kui kodanikud ei suuda elektrikatkestuse ajal sularaha kätte saada. Tõlge: sularaha väljavõtmise peatumise korral võib Saksa ühiskond end vägagi lõhki rebida.
Tõepoolest, pandeemia alguses 2020. aasta märtsis oli sularaha järele kiire, kui sakslased võtsid välja 20 miljardit eurot rohkem, kui nad sisse kandsid. See oli rekord ja see töötas üldiselt ilma tõrgeteta. Kuid potentsiaalne elektrikatkestus tekitab uusi küsimusi võimalike stsenaariumide kohta ja ametnikud arutavad seda küsimust intensiivselt uuesti, kuna energiakriis Euroopa suurimas majanduses süveneb ja talv läheneb.
Kui elektrikatkestus peaks ilmnema, võiks poliitikakujundajate üheks võimaluseks piirata üksikisikute väljavõetava sularaha hulka, ütles üks inimestest. Ütlematagi selge, et see oleks Saksamaa ja fiati jaoks üldiselt väga halb valik (lõppude lõpuks, kui FTX pankrot on krüpto jaoks must silm, siis mida saab öelda fiati kohta, kui üks maailma arenenumaid majandusi piirab juurdepääsu sularahaks). Bundesbank töötleb sularaha, mis liigub läbi Saksamaa poodide ja majanduse, eemaldab võltsingud ja hoiab ringlust korras. Selle tohutud varud muudavad selle valmis igasuguseks nõudluse kasvuks, ütles too inimene.
Üks nõrkus, mida planeerimine paljastas, on turvafirmad, kes transpordivad raha keskpangast sularahaautomaatidesse ja pankadesse. Tööstusorganisatsiooni BDGW andmetel ei ole tööstus, mis hõlmab Brinksit ja Loomist, täielikult seadusega, mis reguleerib elektrikatkestuse ajal eelisjuurdepääsu kütusele ja telekommunikatsioonile.
“Seal on suuri lünki,” ütles BDGW direktor Andreas Paulick. Ta ütles, et soomukid peaksid tanklates rivistama nagu kõik teisedki. Organisatsioon korraldas eelmisel nädalal kohtumise keskpanga ametnike ja seadusandjatega, et oma juhtumit avaldada.
“Peame ennetavalt tegelema elektrikatkestuse realistliku stsenaariumiga,” ütles Paulick. “Oleks täiesti naiivne mitte rääkida sellest praegusel ajal.”
Kui halvaks see võib minna? Funke Mediengruppe eelmisel nädalal avaldatud uuringu kohaselt kardab enam kui 40% sakslastest elektrikatkestust järgmise kuue kuu jooksul. Ja kuna vähemalt üks elektrikatkestus on järgmistel kuudel praktiliselt tagatud, tähendab see tõrget lähima sularahaautomaadi jaoks, millega kohalik finantsinfrastruktuur tõenäoliselt hakkama ei saa.
Seetõttu teatas Saksamaa katastroofiamet, et soovitab inimestel selliste hädaolukordade puhuks sularaha kodus hoida (see äratab kindlasti usaldust).
Samal ajal märgib teine Reutersi allikas, et Saksa finantsregulaatorid muretsevad, et pangad pole suurteks elektrikatkestusteks täielikult valmis ja peavad seda uueks, varem ettenägematuks riskiks. Finantssektori katusorganisatsiooni Deutsche Kreditwirtschaft sõnul peavad pangad täielikku elektrikatkestust ebatõenäoliseks. Kuid pangad on sellise stsenaariumi kavandamiseks “kontaktis asjaomaste ministeeriumide ja ametiasutustega”, eriti kuna kõik, mida pangad ütlevad, on “ebatõenäoline”, kipub juhtuma üsna regulaarselt. Selles öeldi, et raha tuleks pidada kriitiliseks infrastruktuuriks, kui energiat reguleeritakse.
Mõnikord võib poliitika segada elektrikatkestuse planeerimist. Saksamaa panganduspealinnas Frankfurdis tegi üks linnavolikogu liige ettepaneku nõuda elektrikatkestusplaani esitamist 17. novembriks. Parempoolse AfD partei kuuluv poliitik Markus Fuchs ütles volikogule, et oleks vastutustundetu seda mitte kavandada. Kuid teised erakonnad lükkasid ettepaneku tagasi, süüdistades Fuchsi ja tema erakonda paanika õhutamises.
Fuchs ütles hiljem telefoniintervjuus: “Kui me leiaksime maailmarahule lahenduse, lükataks see tagasi.” Probleem rõhutab ka kaubanduse sõltuvust tehnoloogiast, kuna tehingud muutuvad üha elektroonilisemaks ja kus enamikul sularahaautomaatidel puudub avariitoiteallikas.
Sularaha oleks ainus ametlik makseviis, mis endiselt toimiks, ütles Thomas Leitert, ettevõtte KomRe juht, mis nõustab linnu elektrikatkestuste ja muude katastroofide planeerimisel.
“Kuidas muidu ravioolipurkide ja küünalde eest tasutakse?” ütles Leitert. Noh, seal on kogu see krüptovärk, aga suuruselt teine demokraatlik doonor tegi seal suure töö…
//Mihkel//