Montana föderaalkohtunik otsustas, et osa osariigi seadusest, mis takistab üksikisikute diskrimineerimist tervishoiuasutustes nende COVID-19 vaktsineerimise staatuse alusel, on põhiseadusega vastuolus.
Montana seadusandja võttis 2021. aastal vastu vabariiklaste toetatud parlamendi eelnõu 702 diskrimineerimisvastase meetmena ja selle allkirjastas vabariiklaste kuberner Greg Gianforte sama aasta mais.
Eelnõuga keelati tööandjatel kohustada töötajaid vaktsineerima või jagama oma vaktsiinistaatust immuunsuspassi kaudu.
USA ringkonnakohtunik Donald Molloy väitis 9. detsembri 41-leheküljelises otsuses, et seadus on põhiseadusega vastuolus, kuna see kehtib tööandjate ja tervishoiuasutuste töötajate kohta.
“Ükski osapool ei sea kahtluse alla Montana seadusandliku kogu ja kuberneri volitusi kasutada oma vastavaid seadusandlikke või täidesaatvaid volitusi rahvatervise ja diskrimineerimisvastaste seaduste kehtestamiseks või muutmiseks,” seisab kohtuasjas. “Pigem tuleneb väljakutse antud juhul näiliselt sihipärasest diskrimineerimisvastasest statuudist ja selle ebaühtlasest mõjust tervishoiuteenuste osutajatele ja patsientidele, haiglatele, hooldekodudele, arstikabinettidele.”
Seadus ei suuda COVID-19 konkreetselt käsitleda
Riigi peaprokurör Austin Knudsen ja tööministeeriumi volinik Laurie Esau nimetati hagis süüdistatavateks.
Hagi jätkab, et 2021. aastal vastu võetud seadus ei teinud vahet vaktsiinide vahel ega käsitlenud konkreetselt COVID-19, vaid hõlmab „kõiki leetrite, mumpsi, punetiste, teetanuse, difteeria, läkaköha, hepatiidi või gripi vaktsiine.”
Seal omakorda väidavad hagejad, et “põhjus kriitilist muret tervishoiuteenuste osutajatele, olgu need haiglad, arstikabinetid või muud meditsiiniasutused, piirates selliste teenuseosutajate võimalust teada patsientide ja töötajate vaktsineerimise staatust.”
Hagejad väidavad ka, et seadus “välistab ennetavalt tervishoiuteenuste osutajatel ja teistel tööandjatel töötajate või patsientide vaktsineerimise staatuse teadmise, kui töötaja või patsient keeldub vastamast mis tahes päringule vaktsineerimise staatuse või immuunsuspasside kohta.”
” Selline olukord tekitab paljudel põhjustel ebasoovitavaid probleeme mistahes kirjeldusega tervishoiuteenuste osutajatele, kes püüavad kaitsta keskkonda, kus patsientidele osutatakse teenuseid, ja takistada haiguste levikut,” seisab hagis.
Hagis väidetakse, et tervishoiuasutustega seotud seadus rikkus mitmeid seadusi.
Oma reedeses otsuses ütles Molloy, et hagejad väitsid edukalt, et seadus rikub puuetega ameeriklaste seadust, tööohutuse ja töötervishoiu seadust ning Medicare’i ja Medicaidi teenuste keskuste eeskirju.
Täpsemalt ütles ta, et hagejad on edukalt väitnud, et seadust ennetas föderaalne puuetega ameeriklaste seadus, mis kohustab tööandjaid kaaluma majutust, et luua töötajatele, sealhulgas nõrgenenud immuunsusega töötajatele ohutu töökeskkond.
“Kõigi montanalaste võit”
“Tervishoiutööandja, kes on seadusega ilma jäetud võimalusest nõuda töötajalt vaktsineerimist või immuunsuse staatust, ei suuda korralikult kaaluda võimalikke mõistlikke abinõusid, kui töötaja soovib piirata oma kokkupuudet vaktsineerimata isikutega,” kirjutas ametisse nimetatud Clinton Molloy.
Lisaks märkis kohtunik, et HB 702 “eemaldab tervishoiuteenuse osutaja tööriistakastist olulise vahendi, et peatada või minimeerida vaktsiinvälditavate haiguste leviku ohtu.”
Loe lähemalt siit…
//Mihkel//
Great article Paul! One thing I would like to add, that I think is very important. Focusing on processes as concept for creating the architecture, has some specific logic rules attached. Processes care by definition about sequence and if work happens in parallel, and that sequence is the sequence of value creation, the handovers, the collaboration. Capability as concept, on the other hand, does not have those logical rules attached. Therefore, you can often see strange and confusing groupings of work when using the capability lens instead of the process leans. That perhaps works well when you come from IT and want to solve a specific problem, but when you come from the perspective of optimizing value creation in some way – as we do with business architecture, this becomes important.