- Hiljutine toornafta hinnalangus ei pruugi mitme investeerimispanga analüütikute hinnangul anda märku sellest, mis naftaturgudel ees ootab.
- OPEC ei ole alates 2015.–2018. aastast pidevalt tootnud rohkem kui 30 miljonit barreiit päevas.
- Struktuurne alainvesteerimine uutesse naftatarnetesse võib viia struktuurselt kõrgemate hindadeni.
Oma viimases igakuises aruandes näitas OPEC, et ta ei suutnud taaskord toota nii palju naftat, kui ta oli nõus tootma eelmisel korral, kui toodangut arutas. Ja see ei olnud ka paar tuhat barrelit päevas. Puudujääk oli umbes 1,8 miljonit barrelit päevas, kuid mis veelgi olulisem, selline oma eesmärgi allajäämine on muutunud kartelli jaoks tavapäraseks. Samal ajal peab USA föderaalvalitsus kütusehinna inflatsiooni vastu võitlemiseks ostma veidi naftat oma strateegilise naftareservi jaoks pärast seda, kui ta on sellest tänavu vabastanud ligi 200 miljonit barrelit. Ometi ei kiirusta USA puurijad tootmist suurendama. Vastupidi, näib, et tootmise kasv on kaotanud oma koha nende ettevõtete prioriteetide hulgas.
Muidugi on ka Venemaa-vastased sanktsioonid, mis paljude hinnangul kahjustavad riigi naftatootmist, ja see võib juhtuda, kuid seda pole veel juhtunud. Tegelikult ei ole naftasanktsioonid – meretranspordi hinnalae ja EL-i ekspordi embargo näol – mõjutanud nafta väljavoolu Venemaalt praeguseks.
Investeerimispangad ootavad kõrgemat naftahinda, hoolimata hiljutisest madalseisust, mille ajendiks on ootused majanduse aeglustumise kohta kogu maailmas. Ootused, mis nüüd hakkavad imbuma ka kauplejate ringkondadesse, põhinevad suuresti Hiina null-Covidi poliitika ümberpööramisel. Aga ilmselt arvestavad nad ka sellega, et nafta jääb asendamatuks kaubaks. Ja odava nafta ajastu võib olla lõplikult läbi.
“OLEME JÄTKUVALT KONSTRUKTIIVSED NAFTAHINDADE SUHTES, MIDA AJENDAB TAASTUV NÕUDLUS (HIINA TAASAVAMINE, LENNUNDUSE TAASTUMINE) KESET PIIRATUD PAKKUMIST, MIS ON TINGITUD MADALAST INVESTEERINGUTASEMEST, VENEMAA PAKKUMISE RISKIDEST, SPR-I VABASTAMISE LÕPPEMISEST JA USA PÕLEVKIVI AEGLUSTUMISEST,”ÜTLES MORGAN STANLEY NÄDALA MÄRKUSES.
Ometi võib olukord pakkumise osas olla palju tõsisem, nagu märkis TortoiseEcoFini presidendi ja portfellihalduri Matt Sallee hiljutises turukommentaaris.
„ÜLEMAAILMNE NAFTAVARU ON MADALAIMAL TASEMEL ALATES 2004. AASTAST, ENERGEETIKAMINISTEERIUM ON SEL AASTAL VÄLJA LASKNUD 200 MILJONIT BARRELIT NAFTAT STRATEEGILISEST NAFTARESERVIST, OPEC JÄTKAB VÕITLUST, ET TOOTA OMA MÄÄRATUD KVOODI PIIRES JA USA TOOTJAD AITAVAD, KUID SAAVAD AINULT TEHA NII PALJU.”
See on globaalse naftavarustuse olukorra üsna lühike kirjeldus, kuid pilt ei tekita positiivseid emotsioone. See tekitab tõenäolisemalt muret ja sellel on mõjuv põhjus. Sest on vähe tõendeid selle kohta, et mõni neist suundumustest varsti sisuliselt muutub.
Näiteks OPECil pole motivatsiooni tootmist suurendada, märkis Sallee Oilprice’i järelkommentaarides. Ta teeks seda ainult siis, kui ta teab, et nafta jääb pikemaks ajaks üle 100 dollari barreli kohta, kuid praegu ei saa selles kindel olla.
Lisaks on OPECi tootmisel puhtfüüsilised piirangud, mida tõendab grupi järjekindel suutmatus saavutada oma – vähendatud – tootmise eesmärke. Enamikul OPECi liikmetest on ambitsioonikad tootmise kasvuplaanid, kuid need jäävad plaanideks, samas kui tegelik tootmine jääb tagasihoidlikuks sellistel põhjustel nagu küpsetel põldudel loomulik ammendumine ja lõpuks investeeringute vähesus.
Nagu Sallee märgib, ei ole OPEC pidevalt tootnud rohkem kui 30 miljonit barrelit päevas alates aastatel 2015–2018, mil ta tegi seda tahtlikult USA põlevkivi hävitamiseks ja suurel määral ka ajutiselt. Ja see on sellepärast, et ta ei taha ega suuda seda teha.
Alainvesteering on muutumas asjaks ka USA põlevkivis, vähemalt Valge Maja vaatenurgast. Bideni administratsiooni sõnul ei pea USA tootjad tegema muud, kui kulutama rohkem lisatootmisele. USA tootjate endi sõnul on naftanõudluse pikaajaline väljavaade liiga ebakindel, et investeerida suuremasse tootmisse.
Siis on küsimus peamise kasvupinna kohta, mille lõppemist on mitmed eksperdid hoiatanud. TortoiseEcoFini Sallee on nende hulgas:
“PARIM KASVUPIND ON PUURITUD, TÖÖSTUSEL ON RASKUSI TÖÖJÕU LIGIMEELITAMISEGA JA SELLE RAHASTAMISALLIKAD ON PIIRATUD,” ÜTLES TA OILPRICE’ILE.
Tema sõnul ei saa USA naftatootmine tõenäoliselt enam kunagi rekordit aastas toodangu kasvutempo 1 miljon barrelit päevas, nagu see juhtus lähiminevikus. Ta usub, et kasvutempo 500 000–750 000 bpd on palju tõenäolisem. Ja see ei ole tarbijatele hea uudis, sest nõudlus energia üleminekulaagri sihikule küll niipea ei vähene.
Rahvusvaheline Energiaagentuur, üks aktiivsemaid energia üleminekuliikumise liikmeid, muutis oma viimases naftaturu aruandes oma järgmise aasta ülemaailmse naftanõudluse prognoosi ülespoole, kuna tarbimine on sel aastal ootamatult suurenenud.
Tõenäoliselt on see jätkusuutlik suundumus, kuna naftatoodetele pole elujõulisi alternatiive. Ja see tähendab, et nõudlus ja pakkumine on tulevikus ebakindlas tasakaalus, pidevalt puudujäägi äärel või isegi sügavas defitsiidis, kui Big Oili liikumine vähese CO2-heitega energia poole peaks jätkuma, kuna see nõuab naftatootmise vähendamist lüüa oma null-väravaid. See kõik tähendab, et odava toornafta ajastu võib olla lõplikult läbi.
//Mihkel//