Odava nafta ajastu on lõppenud

  • Hiljutine toornafta hinnalangus ei pruugi mitme investeerimispanga analüütikute hinnangul anda märku sellest, mis naftaturgudel ees ootab.
  • OPEC ei ole alates 2015.–2018. aastast pidevalt tootnud rohkem kui 30 miljonit barreiit päevas.
  • Struktuurne alainvesteerimine uutesse naftatarnetesse võib viia struktuurselt kõrgemate hindadeni.

Oma viimases igakuises aruandes näitas OPEC, et ta ei suutnud taaskord toota nii palju naftat, kui ta oli nõus tootma eelmisel korral, kui toodangut arutas. Ja see ei olnud ka paar tuhat barrelit päevas. Puudujääk oli umbes 1,8 miljonit barrelit päevas, kuid mis veelgi olulisem, selline oma eesmärgi allajäämine on muutunud kartelli jaoks tavapäraseks. Samal ajal peab USA föderaalvalitsus kütusehinna inflatsiooni vastu võitlemiseks ostma veidi naftat oma strateegilise naftareservi jaoks pärast seda, kui ta on sellest tänavu vabastanud ligi 200 miljonit barrelit. Ometi ei kiirusta USA puurijad tootmist suurendama. Vastupidi, näib, et tootmise kasv on kaotanud oma koha nende ettevõtete prioriteetide hulgas.

Muidugi on ka Venemaa-vastased sanktsioonid, mis paljude hinnangul kahjustavad riigi naftatootmist, ja see võib juhtuda, kuid seda pole veel juhtunud. Tegelikult ei ole naftasanktsioonid – meretranspordi hinnalae ja EL-i ekspordi embargo näol – mõjutanud nafta väljavoolu Venemaalt praeguseks.

Investeerimispangad ootavad kõrgemat naftahinda, hoolimata hiljutisest madalseisust, mille ajendiks on ootused majanduse aeglustumise kohta kogu maailmas. Ootused, mis nüüd hakkavad imbuma ka kauplejate ringkondadesse, põhinevad suuresti Hiina null-Covidi poliitika ümberpööramisel. Aga ilmselt arvestavad nad ka sellega, et nafta jääb asendamatuks kaubaks. Ja odava nafta ajastu võib olla lõplikult läbi.

“OLEME JÄTKUVALT KONSTRUKTIIVSED NAFTAHINDADE SUHTES, MIDA AJENDAB TAASTUV NÕUDLUS (HIINA TAASAVAMINE, LENNUNDUSE TAASTUMINE) KESET PIIRATUD PAKKUMIST, MIS ON TINGITUD MADALAST INVESTEERINGUTASEMEST, VENEMAA PAKKUMISE RISKIDEST, SPR-I VABASTAMISE LÕPPEMISEST JA USA PÕLEVKIVI AEGLUSTUMISEST,”ÜTLES MORGAN STANLEY NÄDALA MÄRKUSES.

Ometi võib olukord pakkumise osas olla palju tõsisem, nagu märkis TortoiseEcoFini presidendi ja portfellihalduri Matt Sallee hiljutises turukommentaaris.

„ÜLEMAAILMNE NAFTAVARU ON MADALAIMAL TASEMEL ALATES 2004. AASTAST, ENERGEETIKAMINISTEERIUM ON SEL AASTAL VÄLJA LASKNUD 200 MILJONIT BARRELIT NAFTAT STRATEEGILISEST NAFTARESERVIST, OPEC JÄTKAB VÕITLUST, ET TOOTA OMA MÄÄRATUD KVOODI PIIRES JA USA TOOTJAD AITAVAD, KUID SAAVAD AINULT TEHA NII PALJU.”

See on globaalse naftavarustuse olukorra üsna lühike kirjeldus, kuid pilt ei tekita positiivseid emotsioone. See tekitab tõenäolisemalt muret ja sellel on mõjuv põhjus. Sest on vähe tõendeid selle kohta, et mõni neist suundumustest varsti sisuliselt muutub.

Näiteks OPECil pole motivatsiooni tootmist suurendada, märkis Sallee Oilprice’i järelkommentaarides. Ta teeks seda ainult siis, kui ta teab, et nafta jääb pikemaks ajaks üle 100 dollari barreli kohta, kuid praegu ei saa selles kindel olla.

Lisaks on OPECi tootmisel puhtfüüsilised piirangud, mida tõendab grupi järjekindel suutmatus saavutada oma – vähendatud – tootmise eesmärke. Enamikul OPECi liikmetest on ambitsioonikad tootmise kasvuplaanid, kuid need jäävad plaanideks, samas kui tegelik tootmine jääb tagasihoidlikuks sellistel põhjustel nagu küpsetel põldudel loomulik ammendumine ja lõpuks investeeringute vähesus.

Nagu Sallee märgib, ei ole OPEC pidevalt tootnud rohkem kui 30 miljonit barrelit päevas alates aastatel 2015–2018, mil ta tegi seda tahtlikult USA põlevkivi hävitamiseks ja suurel määral ka ajutiselt. Ja see on sellepärast, et ta ei taha ega suuda seda teha.

Alainvesteering on muutumas asjaks ka USA põlevkivis, vähemalt Valge Maja vaatenurgast. Bideni administratsiooni sõnul ei pea USA tootjad tegema muud, kui kulutama rohkem lisatootmisele. USA tootjate endi sõnul on naftanõudluse pikaajaline väljavaade liiga ebakindel, et investeerida suuremasse tootmisse.

Siis on küsimus peamise kasvupinna kohta, mille lõppemist on mitmed eksperdid hoiatanud. TortoiseEcoFini Sallee on nende hulgas:

“PARIM KASVUPIND ON PUURITUD, TÖÖSTUSEL ON RASKUSI TÖÖJÕU LIGIMEELITAMISEGA JA SELLE RAHASTAMISALLIKAD ON PIIRATUD,” ÜTLES TA OILPRICE’ILE.

Tema sõnul ei saa USA naftatootmine tõenäoliselt enam kunagi rekordit aastas toodangu kasvutempo 1 miljon barrelit päevas, nagu see juhtus lähiminevikus. Ta usub, et kasvutempo 500 000–750 000 bpd on palju tõenäolisem. Ja see ei ole tarbijatele hea uudis, sest nõudlus energia üleminekulaagri sihikule küll niipea ei vähene.

Rahvusvaheline Energiaagentuur, üks aktiivsemaid energia üleminekuliikumise liikmeid, muutis oma viimases naftaturu aruandes oma järgmise aasta ülemaailmse naftanõudluse prognoosi ülespoole, kuna tarbimine on sel aastal ootamatult suurenenud.

Tõenäoliselt on see jätkusuutlik suundumus, kuna naftatoodetele pole elujõulisi alternatiive. Ja see tähendab, et nõudlus ja pakkumine on tulevikus ebakindlas tasakaalus, pidevalt puudujäägi äärel või isegi sügavas defitsiidis, kui Big Oili liikumine vähese CO2-heitega energia poole peaks jätkuma, kuna see nõuab naftatootmise vähendamist lüüa oma null-väravaid. See kõik tähendab, et odava toornafta ajastu võib olla lõplikult läbi.

//Mihkel//

Konservatiiv

Telli
Saatke teade
guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Kuva kõik kommentaarid
Minu võitlus ehk tee iseendani.
 
Seda lugu kirjutades tahan ma näidata enda väikese eluloo kokkuvõtet veidi humoorikas võtmes, et poliitika on jõudnud tavainimesteni tänu infotehnoloogia arengule. Poliitikat tehes pole enam vahet, oled sa mees või naine, noor või vana, kristlane või isegi haridustase pole enam oluline. Poliitika on kolinud internetti, kus puuduvad piirid.
Võib olla teen selle looga endale poliitilise enesetapu aga ma võtaks selle riski, sest nagu Edgar Savisaar oma viimases filmis mainis: “Kui oled poliitikasse läinud tuleb sul arvestada, et ühel päeval sind armastatakse ning teisel päeval võidakse sind kividega surnuks loopida, kuid tulemas on ka kolmas päev…”
Selle loo kirjutan ka teile mu kallid Facebooki sõbrad, et selgitada teile, mis minuga viimasel ajal lahti on ja miks mu postitused on läinud väga poliitiliseks. Olen saanud hulgaliselt küsimusi ja vastuseid sellel teemal. Küll küsitakse, et kas olen saanud elektrit või lihtsalt hulluks läinud, samuti hoiatatakse, et ma sita sisse ei astuks. Kuna poliitika mõjutab meid kõiki, oleks aus minu poolt ka ennast teile avada ja rääkida asjadest, mida teavad ainult mina ja minu lähedased. Mõtisklen siis vähe sellel teemal ja loodan, et iga lugeja peale lugemist ka vaataks enda sisse ja mõtleks, mis on tema eesmärk siin maamunal.
 
Sündisin 25. juunil 1985. Mu sünd algas kohe võitlusega elu eest, sest diagnoositi soolte väärareng, mille kõrvaldamist ei oldud Nõukogude Eestis veel tehtud. Selleks kutsuti Moskvast professor, kes sooritas minu peal esmase sellise operatsiooni. Nagu mulle meeldib enda kohta öelda: “Olin kui katsejänes, tänu kellele on nüüd elus palju lapsi.” Minu raviarstiks sai doktor Ann Paal, kellele olen ma elu lõpuni väga tänulik. Operatsioonide rohkuse tõttu juba väga varases eas arvasid mu vanemad, et ilmselt sain ma ajukahjustuse, sest tegin nende meelest arusaamatuid tegusid. Kuid tagantjärgi võttes olid need juba mu esmased sammud poliitikas.
 
Mäletan aega Haapsalu Nurme lasteaias, kus terve lasteaiarühm oli minu “juhtida”. Strateegia oli lihtne. Teesklesin magamist kuni kasvatajad läksid vaikse tunni ajal kohvile. Kohe kui plats neist puhas, ajasin kõik lapsed üles ja hakkasin koosolekuga pihta. Tulemuseks oli kas vaasist nurmenukkude ärasöömine, riietega duši alla kogu rühma juhatamine, nii et pärast kogu rühm tilkus. Ei puudunud ka avalikud üritused, kus ma pidin rühmale ennast tõestama, näiteks suudlema tüdrukut, kes mulle väga meeldis. Tegin seda rühma poiste hõiskamise saatel. Korra juhtusin tantsima ilma püksata, mida ka mu ema ja kasvataja juhuslikult minu seljataga imestasid. Emal muidugi silmad häbi täis.
Esimesse klassi läksin ma aastal 1992. Kooliks oli Haapsalu 1. keskkool. Mulle ei jõudnud kohale, miks kõik lapsed peavad ilusti istuma koolipingis sirge seljaga ja kuulama, mida õpetaja klassi ees räägib. Mässaja nagu ma ka lasteaias olin, ei meeldinud mulle tookord üldse. Selle asemel et õppida, olin ma tunni ajal laua all ja mängisin autodega. See aga ei tähendanud veel, et ma ei kuulanud, mida õpetaja rääkis. Minust sai klassis “Outsider”, kuniks mind esimese klassi lõppedes koolist välja visati ja Haapsalu Sanatoorsesse Internaatkooli suunati. Olles seal esimeses klassis, võttis õpetaja Kersti Roosvald iga last personaalselt. Õpetaja imestus oli suur, kuna ma täitsin töövihikud enne teisi otsast lõpuni ära ning lugesin kõigist soravamalt. Ta ei mõistnud, mis jutt see on, et ma ei suuda õppida. Mind taheti tõsta edasi poole aasta pealt teise klassi, kuid seda ei tehtud, kuna mu vanaema arvas, et poiss juba harjunud õpetajaga ning mul aega koolis käia küll.
 
Haapsalu Sanatoorne Internaatkool oli siis Eestis üks paremaid koole õppemeetodite ja õppeefektiivsuse poolest. Tavakoolid tammusid endiselt nõukogudeaegses õppementaliteedis.
Kuna lastel olid kas füüsilised või vaimsed puuded, pidid õpetajad iga last õpetama personaalselt ja arendama välja just tema kõige tugvema oskuse. Võin täiesti kindel olla, et Haapsalu Sanatoorne Internaatkool oli selle poolest teistest koolidest vähemalt 15 aastat arengus ees. Koolis õpetati kõike eluks vajalikku. Peale tunde oli võimalus käia kõikvõimalikes ringides, milledest ma aktiivselt osa võtsin ning tänu millele olid mul hilisemad huvid teatri, rahva- kui ka peotantsu vastu.
 
Alglassides sain ka nautida isa ebaõnnestunud uraaniäri katset. Olin üleöö kooli üks kuulsaimaid lapsi. Kuulsuse oreool kestis kõik 90-ndad aastad. Alles hiljem Andres Anvelti kirjutis “Punane elavhõbe” tuletas mulle ja ühiskonnale juhtunut meelde. Inimesed olid selleks ajaks juba asja unustanud ning võtsid ta lugu kui “Seiklusjutte maalt ja merelt.”
Koolis tutvusin teiste eakaaslastega, samuti ka vanemate klassi poistekambaga, kellele meeldis nõrgematele liiga teha ning sooritada muid mittekõlbelisi tegusi. Nagu öeldakse, kui tahad ellu jääda, siis ulu koos huntidega. Ka mina pidin seisma silmitsi olukorraga – kas olen ise peksukott või ajada poliitikat, kus hundidi söönud – lambad terved. See uus sotsiaalne olukord andis mulle väga suure kogemuse tunnetada omal nahal hea ja kurja vahekorda.
Suuremaks saades mulle meeldis põhikooli kirjanduse tundides kirjutada kirjandeid. Klassijuhataja ja kirjanduse õpetaja Imbi Beek lasi alati mu kirjandeid klassi ees ette lugeda. Seda teades kirjutasin omad lood nii, et klassikaaslased, kes seda kuulasid, said alati naerda. Ka põhikooli lõpukõne oli minu teha ja koostada, sest Imbi ütles, et sinust Mario saab rahvainimene – palun, kas koostaksid selle kõne. Siis ma ei mõistnud veel selle lause tähendust, kuid ma nõustusin tema palvega.
 
Suurema osa ajast viibisin ma vanavanemate juures Haeska külas Läänemaal, sest vanemad käisid tööl ja vaheaegadel ei olnud linnas lihtsalt huvitav. Tänu sellele on mul sealsete inimestega lähedane suhe. Haeska oli ka vabaduste küla, sest seal sai teha kõike, mida linnas teha ei saanud. Kui sain 15- aastaseks, sai vanaisa heinatöö eest nõukogudeaegse külgkorviga mootorratta K-750, mida mul meeldis pidevalt ärandada. Kaks nädalat peale motika saamist pidin veetma nädala haiglas, kuna tegin mootorrattaga avarii. Avarii tulemusel lõin pea vastu puud nii kõvasti ära, et kiiver läks pooleks. Õnnetusest oli vähemalt nii palju kasu, et õpitulemused läksid korraks väga heaks. Eeldasin, et see oli tingitud löögist pähe. Haiglast välja saades klopsisin motika üles, sest tolleaegne armastus mootorrataste vastu oli väga tugev ja mind ei heidutanud üks ebaõnnestumine, vaid pigem andis mulle kogemust ja jõudu juurde.
Kohalike poistega lõime minu esimese niiöelda põrandaaluse organisatsiooni “BikersGang”. Meil oli oma põhikiri, mille juhatusega vastu võtsime, samuti oma logo. Kahjuks neist säilinud midagi ei ole. Kamba eesmärk oli sõita mootorratastega ning teha igasuguseid lolluseid, mis vähegi pähe tuli.
 
Kaitseväes teenisin logistikapataljonis Tallinnas. Oma lapsepõlve haiguse tõttu oli mul võimalus kaitseväest ära hiilida, kuid seda ma ei teinud. Hoopis vastupidi, ma lausa nõudsin, et mind sinna vastu võetakse. Arstid kehitasid õlgu ning soovisid mulle edu ning nõnda ma alustasin oma kaitseväeteenistust. Esimesed kolm päeva olid kui õudusunenägu ning mõtlesin:” Kuhu kuradi kohta ma nüüd lasin ennast paigutada.” Oli suvine aeg ja räigelt kuum. Vormis oli lausa võimatu olla. Keel surises suus, higi lahmas päevad läbi ning poisid rivis minestasid. Osad poisid oli seal olles nii šokis, et istusid taburetil ning kõigutasid oma keha nagu hullud hullumajas, ise korrutades: “Ma põgenen siit, ma põgenen siit.” Üks nooruk lõikus ennast duširuumis, et saaks ära pääseda. Tihedad külalised tubades olid allülemad, kes karjusid poiste peale ning keerasid madratsid ja kappide sisud tagurpidi. Seda tehti süstemaatiliselt. Ma valetaks, kui ütleks, et ma öösiti patja ei nutnud, kuid samas kinnitasin endale, et pean need 11 kuud vastu. Aeg läks edasi. Kui sõduri baaskursus läbitud ja ka ametid omandatud, anti meile kõigile kohustused, mida pidime täitma. Kuna olin staabi kaitsejaos, mis koosnes enamasti venelastest ja ükski nooremseersant ei olnud nõus seda allumatut jagu juhtima, anti see kohustus millegipärast mulle. Ja siis saabus minu jaoks see aeg nagu oleksin ma nõukogude armees, sest ümberringi toimus suhtlemine ainult vene keeles. Õnneks sain tänu oma varasematele elukogemustele nendega kohe sina peale ning ma olin ainuke, kelle käsku nad lõpuks täitsid ja seda ma tegin kõike eesti keeles. Teistele seersantidele, kes midagi neilt nõudsid, öeldi lihtsalt: “Ma ei saa aru!”
 
Kaitseväes sain oma esimese organiseeritud seadusliku jaojuhtimise kogemuse, samas ise olles reamehe auastmes. Kapraliks sain ma alles kaitseliidus.
 
Siin kiiresti muutuvas maailmas pead olema sa väga paindlik. Selleks olen töötanud väga erinevatel aladel, et saada kogemusi ning leida oma elu eesmärk. Kui sa elus midagi väga tahad, siis lõpuks sa selle ka saad!
Olen olnud kelner, baarman, autopesija, kohviku pidaja, Kaitseliidu valverühmas valvur, diskoteegis turvamees, laevatehases lamineerija, aurahade tehases pronseerija, kipsipaigaldaja, lagedepaigaldaja, 4×4 veoliste rajakohtunik, mööblipaigaldaja ja isegi ühe päeva Valjala sepikojas sepp.
 
2016. aastal tulin Soome, kuna Eestis elades ja töötades palk ei rahuldanud mind. Võtsin majalaenu ning ka lapsed, kes olid vahepeal sündinud, vajasid parimat. Esimesed kuud olid võõras riigis keerulised. Kolm kuud elasin isa köögis laua all koos oma elukaaslasega, kellega sai Soome teekond ette võetud. Aga ma ei andnud alla ja samm-sammult rühkisin ikka edasi ja edasi. Lõpuks elukaaslane andis alla ning läks Eestisse tagasi . Ka meie suhe läks koos temaga.
Tänu emale ja ta elukaaslasele avastasin EKRE päriselt.
 
Paljud on küsinud: “Miks just EKRE?” Mu vastus on lihtne: “Miks peaksin ma valima poliitilise ideoloogiaga parteid, mida minu vanavanemad Eesti Vabariigi taasiseseisvumise ajast saati on piimapuki ääres kirunud?”
Peagi mõistsin, et kõik see mida ma olen elus läbi kogenud, ongi pakitud ühte formaati ehk sain poliitilise ilmutuse. Sest EKREs ongi need tavalised Eestimaa inimesed, kes oma elukogemustele tuginedes ajavad koos ühte asja – Eesti asja!