Hiljuti teatasime, et Föderaalreserv kavatseb koostöös mitme suure kommertspangaga käivitada 12-nädalase pilootprogrammi, et testida keskpanga digitaalse valuuta (CBDC) teostatavust. USA ei ole digitaalse valuutaga eksperimenteerides üksi. India töötab digitaalse ruupia väljatöötamise kallal ja teatas hiljuti testimise teisest etapist.
Pärast pilootprogrammi edukat käivitamist digitaalvaluuta testimiseks hulgimüügi tasemel teatas India reservpank (RBI), et testib digitaalset ruupiat jaemüügikeskkonnas.
RBI andmetel on keskpanga digitaalvaluuta „keskpanga poolt digitaalsel kujul välja antud seaduslik maksevahend. See on sama mis fiati valuuta ja on üks-ühele vahetatav fiati valuutaga. Ainult selle vorm on erinev.
Digitaalsed valuutad on sarnased bitcoinide ja teiste krüptovaluutadega. Need eksisteerivad virtuaalsete pangatähtede või müntidena, mida hoitakse teie arvuti või nutitelefoni digitaalses rahakotis. Valitsuse digitaalvaluuta ja bitcoini erinevus seisneb selles, et digitaalvaluuta väärtust toetab ja kontrollib riik, nagu ka traditsioonilist fiat-valuutat.
Nagu RBI ütles: “Erinevalt krüptovaluutadest ei ole CBDC kaup ega nõuded kaupade või digitaalsete varade kohta. Krüptovaluutadel ei ole emitenti. Nad ei ole raha (kindlasti mitte valuuta), nagu seda sõna on ajalooliselt mõistetud.
Ajakirjas Economic Times of Indiaavaldatud raporti kohaselt hostib India riiklik maksete korporatsioon testimisfaasis digitaalse ruupiamaksete süsteemi platvormi. India reservpank soovib, et iga katseprojektis osalev kommertspank testiks digitaalse ruupia jaekasutust 10 000–50 000 kasutajaga.
Pilootprogrammis osalevad State Bank of India, Bank of Baroda, Union Bank of India, ICICI Bank, HDFC Bank, Kotak Mahindra Bank, Yes Bank ja IDFC First Bank. Kui piloot on edukas, rakendab RBI programmi kogu India pangandussüsteemis.
“E-RUUPIAT HOITAKSE RAHAKOTIS, NIMIVÄÄRTUSED ON SAADAVAL VASTAVALT KLIENDI SOOVILE, NII NAGU SULARAHA KÜSID SULARAHAAUTOMAADIST. PANGAD KÄIVITAVAD SELLE AINULT VALITUD LINNADES,” ÜTLES PROGRAMMIGA SEOTUD ISIK TIMESILE .
Kontseptsioonimärkuses rõhutas RBI digitaalse valuuta eeliseid.
ARVATAKSE, ET JAEMÜÜGI CBDC VÕIB PAKKUDA JUURDEPÄÄSU TURVALISELE RAHALE MAKSMISEKS JA ARVELDAMISEKS, KUNA SEE ON KESKPANGA OTSENE KOHUSTUS. CBDC HULGIMÜÜGIL ON POTENTSIAAL MUUTA FINANTSTEHINGUTE ARVELDUSSÜSTEEME NING MUUTA NEED TÕHUSAMAKS JA TURVALISEMAKS. ARVESTADES IGAÜHE PAKUTAVAT POTENTSIAALI, VÕIB NII CBDC-W KUI KA CBDC-R KASUTUSELEVÕTT OLLA KASULIK.
Valitsuse emiteeritud digitaalseid valuutasid müüakse lubadusega pakkuda füüsilisele sularahale ohutut, mugavamat ja turvalisemat alternatiivi. Meile öeldakse ka, et see aitab peatada ohtlikke kurjategijaid, kellele meeldib sularaha lahendamatus. Kuid on ka tumedam pool – kontrolli lubadus.
Valitsuse digitaalvaluuta poole liikumise aluseks on “sõda sularaha vastu”. Sularaha kaotamine loob valitsusele potentsiaali jälgida ja isegi kontrollida tarbijate kulutusi ning see muudaks keskpankadel veelgi lihtsamaks manipuleeriva rahapoliitika, näiteks negatiivsete intressimäärade kehtestamise.
Kujutage ette, kui sularaha poleks. Väiksematki tehingut oleks valitsuse pilgu eest võimatu varjata. Midagi nii lihtsat nagu teie hommikune reis Starbucksi ei jääks valitsusametnikele saladuseks. Nagu Bloomberg ütles artiklis, mis avaldati Hiina oma digitaalse jüaani pilootprogrammi käivitamisel, “pakub digitaalne valuuta Hiina võimudele kontrolli, mida füüsilise rahaga pole kunagi võimalik saavutada”.
Valitsus võiks isegi üksikisiku ostuvõime “välja lülitada”. Bloombergkirjeldas, kui suure kontrolli digitaalvaluuta võib Hiina ametnikele anda.
SAMUTI ON PBOC MÄRKINUD, ET VÕIB MÕNE TEHINGU SUURUSELE PIIRANGUID SEADA VÕI ISEGI SUURTE TEHINGUTE TEGEMISEKS KOKKU LEPPIDA. MÕNED VAATLEJAD KAHTLEVAD, KAS MAKSEID SAAB SIDUDA TEKKIVA SOTSIAALKREDIIDISÜSTEEMIGA, KUS EESKUJULIKU KÄITUMISEGA KODANIKUD ON PRIVILEEGIDE JAOKS “VALGETE NIMEKIRJAS”, SAMAS KUI KRIMINAALSETE JA MUUDE RIKKUMISTE EEST JÄETAKSE KÕRVALE. “HIINA EESMÄRK EI OLE MUUTA MAKSEID MUGAVAMAKS, VAID ASENDADA SULARAHA, ET SEE SAAKS HOIDA INIMESI SENISEST ROHKEM SILMA PEAL,” VÄIDAB BLOOMBERG OPINIONILE KIRJUTAV KRÜPTOINVESTOR AARON BROWN.
Hiina käivitas eelmisel aastal digitaalse jüaani pilootprogrammi. Hiina valitsuse toetatud digitaalvaluuta sai tõuke, kui riigi suurim Interneti-jaemüüja teatas esimesest virtuaalsest platvormist, mis aktsepteerib Hiina digitaalset valuutat.
Majandusteadlane Thorsten Polleit tõi väljaande Mises Wire avaldatud artiklis välja potentsiaali Big Brotheri sarnaseks valitsuse kontrolliks digitaalse euro tulekuga. Tema sõnul “kiireneb tee jälgimisriigi režiimiks muutumise poole märkimisväärselt”, kui väljastatakse digitaalne valuuta.
Valitsused üle maailma on pidanud aastaid vaikselt sõda sularaha vastu. 2017. aastal avaldas IMF jubeda paberi, mis pakkus valitsustele ettepanekuid sularahavaba ühiskonna poole liikumiseks isegi tugeva avalikkuse vastuseisu korral.
Nagu enamiku asjade puhul, mida valitsus teeb, peaksite digitaalse dollari suhtes ettevaatlik olema. Sellel on varjukülg, mida võid olla kindel, et peavool ignoreerib enamasti.
//Mihkel//