Tänapäeva üheks lahutamatuks osaks info saamiseks ning jagamiseks on sotsiaalmeedia.
Meile enamusele meeldib endast postitada pilte ja rääkida elujuhtumitest. Sotsiaalmeediasse on kolinud poliitika, reklaamindus, kunst, teater ja muu meelelahutus.
Meil igaühel on võimalus omada oma profiili ja isiklikku uudisteseina. Samuti meil kõigil on võimalus üksteise tegemisi jälgida ja kommenteerida just selles ulatuses, mida on võimaldatud oma seina jälgimiseks. Igaüks omab sotsiaalmeedia kasutajate sõbralisti. Võetakse vastu või valitakse just selliseid meelepäraseid sõpru ja tuttavaid, keda soovitakse. Kes ei sobi, selle võib alati ära kustutada.
Isiklikult kasutan Facebooki poliitilise info saamiseks, kuna üritan Eesti poliitikas nii palju osa võtta, kui võimalik. Endise vabakutselise näitlejana kasutan Facebooki seina, kui teatrilava, kuhu saan postitada avalikult omapoolseid ühiskonnakriitilisi artikleid. Olen oma sõbralisti valinud inimesi, kes hoolivad Eestis toimuvast ning kes näevad kõvasti vaeva, et Eesti käekäik läheks võimalikult hästi.
Minu seina postitused lähevad korda vähemal või rohkemal määral meie ühiskonnale.
Erilist tähelepanu köitis ühiskonnas minu aegade kõige lihtsam, kuid kriitilise sisuga muinasjutt “ÄRA KASUTA! KONDOOM ORJASTAB!” Kõik oli ju tegelikult vahva. Ühiskond võttis selle vastu aplauside saatel. Nüüdseks on selle muinasjutu jagamisi Facebookis 369 ja meeldimisi 507.
Kommentaariumis oli inimesi, kes mõistsid, et tegu oli ühiskonnakriitilise satiiriga, kuid ka neid, kes ei mõistnud ega saanud naljale pihta. Kuid oli ka kolmas rühm tegelasi, kes vihastasid minu peale isiklikult. Antud kirjatüki kommentaariumis ikka jagus selliseid kommentaare.
Tõstaksin antud situatsiooni tavaellu. Antud kirjutis oli nagu Eesti rahvale esitatud teatrietendus.
Minu sõbralistis ehk siis lava ees pinkidel istusid Eesti juhtpoliitikud ja nende abikaasad, samuti prominendid ning rahvuslased. Peale minu esinemist rahvas plaksutas nagu teatris kombeks ja toodi ka lilli tunnustuste näol. Aga siis juhtub midagi kummalist, mis Facebookile üsnagi omane. Lavale trügib väljaveninud dressipükstes, pilotka kuklas ja koni hambus härrasmees, kes vaid lausub: “Sul isa oleks
kindlasti pidanud seda kondoomivärki kasutama!” Teatri külastajad jäävad meest tardunult vaatama. Mõne prominendi naine ei saa aru, kas see on osa teatrist või on mees üle joonud. Kes ta selline on? Mõned inimesed rahva seast mõistavad juhtunut ning üritavad meest korrale kutsuda. Mees tõmbab röginaga tati kurku, kehitab õlgu ning klimbi põrandale sülitades marsib käed taskus lavalt minema.
Loo kokkuvõtteks sooviksin ma küsida. Miks te inimesed nii teete, et häbistate endid selliste kommentaariga. Teie kommentaar on teie isiklik visiitkaart sotsiaalmeedias nagu teie väärikas käitumine tavaelus. Tavaelus te ei roni ju lavale nagu mõni tuntud isik, ajades mingit sousti suust välja ja lootes, et suudate esinejat hingepõhjani solvata ning hullemal juhul ähvardada. Miks just sotsiaalmeedia muudab teid selliseks, et te unustate, kes te tegelikult olete? Ja see ei ole vaid ainult inimeste isiklikel seintel vaid nii samuti ka grupi kommentaariumites. Taas kord küsin – inimesed, mis teil viga on? Või oskab sellele küsimusele vastata ainult Jüri Ennet?
***
Social media is an integral part of how we get and share information today.
Most of us like to post pictures of ourselves and talk about our lives. Politics, advertising, art, theatre and other entertainment have moved to social media.
We all have the opportunity to have our own profile and personal news wall. We also all have the opportunity to monitor and comment on each other’s activities, to the extent that we are allowed to monitor our own wall. Everyone has a social media friends list. The kind of friends and acquaintances you want are accepted or chosen. Anyone who doesn’t fit can always be deleted.
Personally, I use Facebook for political information, as I try to get involved in Estonian politics as much as possible. As a former freelance actor, I use the Facebook wall as a theatre platform where I can publicly post my own socially critical articles. I’ve chosen friends’ list of people who care about what happens in Estonia and who work hard to make sure that Estonia does as well as possible. My wall posts matter to our society to a greater or lesser extent.
The simplest but most critical fairy tale of my time attracted particular attention in society.
“DO NOT USE! THE CONDOM ENSLAVES!” It was all really funny. It was applauded by society. The fairy tale now has 369 shares on Facebook and 507 likes.
I’ve chosen people who care about what happens in Estonia and who work hard to make sure that Estonia does as well as possible. But there was also a third group of people who were angry with me personally. There were still plenty of such comments in the comments section of this piece of writing.
On the list of my friends or on the benches in front of the stage were the leading Estonian politicians and their spouses, as well as celebrities and nationalists. After my performance, the crowd applauded, as is customary in the theatre, and flowers were brought in recognition. But then something strange happens, which is pretty characteristic for Facebook. A gentleman in baggy sweatpants, with a garrison cap on his bun and a stub in his teeth, bursts onto the stage and says: “Your daddy should definitely have used that condom!”
Visitors to the theatre remain stunned as they watch the man. The wives of some celebrities can’t figure out if it’s part of the theatre or if the man has been drinking too much. Who is he? Some people in the crowd understand what has happened and are trying to call the man to order. The man pulls snot down his throat with belch, shrugs the shoulders, and spitting all on the floor, marches off the stage with his hands in his pockets. To conclude the story, I would like to ask. Why do you people embarrass yourselves with such comments. Your comment is your personal business card on social media, just like your dignified behavior in real life. In real life, you don’t run on stage like some famous person, spouting some nonsense and hoping to insult the performer to the core and, in the worst case, threaten them. Why does social media make you forget who you really are? And it’s not just on people’s personal walls, it’s in group comments too. Once again, I ask – people, what is wrong with you? Or can only the renowned psychiatrist, Jüri Ennet, answer that question?
02.12.2020
https://patreon.com/TheConservativeThinker?utm_medium=clipboard_copy&utm_source=copyLink&utm_campaign=creatorshare_creator